Wykład dr Kornelii Banaś, 11 stycznia 2017 r.

Wykład dr Kornelii Banaś „Obchody Millenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego w województwie katowickim”, który odbył się 11 stycznia 2017r.,  zakończył cykl wykładów z okazji 1050. ROCZNICA CHRZTU POLSKICH.

Dr Kornelia Banaś rozpoczęła swój wykład od wprowadzenia w klimat polityczny Polski lat 60-tych ubiegłego stulecia. Podkreśliła, iż mimo niezwykłego jubileuszu – tysiąclecia przyjęcia chrztu przez Mieszka I, to ówczesna rzeczywistość sprawiła, że władze komunistyczne robiły wszystko, by te obchody, organizowane przez Kościół Katolicki, jak najbardziej umniejszyć. Proponowano zatem, w czasie najważniejszych wydarzeń, różnorodne atrakcje – zlot balonów, koncerty muzyczne, atrakcje sportowe, ciekawy program w telewizji, zakładowe weekendowe wyjazdy, a nawet darmowe taksówki.

Prelegentka podkreśliła wagę Wielkiej Nowenny, która była odprawiana w latach 1957-1966, by w ten sposób nie tylko przygotować wiernych ale i nadać rangę temu Jubileuszowi. Dr Banaś nawiązała do najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na Jasnej Górze – 3 maja 1966r., ale również w Piekarach Ślaskich i Sosnowcu – stolicy Czerwonego Zagłębia. Frekwencja w obchodach jubileuszowych była inaczej przedstawiana przez władze kościelne, inaczej przez władze komunistyczne. Te ostatnie mocno zaniżały liczbę uczestników.


Na zakończenie spotkania wyświetlono, przygotowany przez IPN (Katowice), film dokumentalny o obchodach Milenium Chrztu Polski na Śląsku.


Dodaj komentarz

Muzeum online

Wystawy czasowe

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła

Wystawa czynna od 20 maja do 31 grudnia 2023 roku

 

Do zobaczenia w Muzeum!

Wystawa plenerowa na Rynku w Tarnowskich Górach czynna od 20 maja do 11 czerwca 2023 roku

 

Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia

Wystawa czynna od 4 czerwca do 8 października 2023 roku