WIELCY ARTYŚCI NA 60-LECIE MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH

2018 rok jest rokiem jubileuszowym. 60 lat temu powstało Muzeum w Tarnowskich Górach. W ramach obchodów jubileuszowych będziemy prezentowali dzieła wielkich artystów – Chełmońskiego, Malczewskiego, Michałowskiego, Boznańskiej, które pochodzą ze zbiorów  Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Józef Chełmoński (1849-1914)
Powrót z balu, 1879, olej, płótno
Obraz powtarza z niewielkimi zmianami temat obrazu o takim samym tytule (lub nazwanego Dziewczyna w saniach), malowanego w Monachium w 1873, wystawionego w „Kunstferein”, a w 1875 ofiarowanego Helenie Modrzejewskiej. Wzbudził wśród odbiorców niezwykłe poruszenie przez niespotykaną żywiołowość przedstawiającą pędzące konie. Wpisuje się w tematykę często powtarzaną przez artystę – rozpędzonych zaprzęgów „Trójek” i „Czwórek”.
Termin prezentacji: 16 stycznia – 18 marca 2018

Jacek Malczewski (1854-1929)
Szypry, 1893, olej, płótno

W latach 1877-1895, należących do ważnego okresu twórczości Jacka Malczewskiego, powstał cykl  obrazów przedstawiający sybirskich zesłańców.  Nawiązywał on do martyrologii Polaków po upadku powstania styczniowego. „Szypry” jest jednym  z  tych płócien,  które ukazują wycinek z życia katorżników, ich nędzę bytowania. Siedzą oni przy drewnianym, surowym stole, część z nich grzeje zmarznięte ręce o szklankę z gorącą herbatą.  Na ich twarzach widoczna jest gra uczuć:  strachu, bólu, apatii, bierności.                                                                                                                                                                                                                       Termin prezentacji: 20 marca – 13 maj 2018

Piotr Michałowski (1800-1855)
Błękitny chłopiec, ok. 1853-1855, olej, płótno
Przedstawia syna artysty – Juliusza lub Stanisława. Był też tytułowany Chłopiec stajenny na koniu. Malowany śmiałymi pociągnięciami pędzla, niezwykle żywiołowo, wpisuje się w nurt malarstwa romantycznego. Należy do licznej grupy obrazów artysty przedstawiających sceny z końmi. Nazwa nawiązuje do barwy kurtki chłopca malowanej jednak bez użycia niebieskiego, a jedynie przez zestawienie czerni i bieli.
Termin prezentacji: 15 maja – 8 lipca 2018

Olga Boznańska (1865-1940)
Portret Heleny Chmielarczykowej, 1909, olej, płótno
Helena z Kwiatkowskich Chmielarczykowa, żona krakowskiego adwokata dr. Władysława Chmielarczyka. Boznańska portretowała też W. Chmielarczyka (1906) i jego dwie córki – Helenę i Władysławę (1906). Utrzymany w charakterystycznej srebrzystoszarej tonacji, malowanej plamami, tworzącymi wrażenie przymglenia całej kompozycji.
Termin prezentacji: 23 października – 16 grudnia 2018