Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę 21 kwietnia o godzinie 12:00 w kilkudziesięciu polskich muzeach odbędzie się szósta edycja Dnia Wolnej Sztuki. Muzeum w Tarnowskich Górach również bierze udział w tej akcji i zaprasza tego dnia na swoje ekspozycje.

Zbadano, że goście muzeów przed każdym dziełem sztuki spędzają statystycznie tylko 8 sekund. Powodem tego jest przekonanie, że będąc w muzeum należy zobaczyć wszystko. Efekt jest jednak taki, że przyglądamy się kolejnym dziełom bezrefleksyjnie, a po pewnym czasie czujemy zmęczenie i zniechęcenie. Co więcej, nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Idea Dnia Wolnej Sztuki wynika z przekonania, że podczas jednej wizyty w muzeum lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to zatrzymać się przy nich na dłużej. Slow Art, czyli Wolna czy Powolna Sztuka, ma pokazywać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia.

Zgodnie z zasadami Dnia Wolnej Sztuki wybierzemy pięć obiektów z naszych zbiorów i na nich będziemy chcieli skupić Państwa uwagę. Spróbujemy zainspirować Państwa do zastanowienia się nad tym, co kryją w sobie wybrane dzieła i jakie historie za nimi stoją. Ich odkrywanie może okazać się świetnym sposobem na wspólne spędzenie sobotniego popołudnia.

Więcej o Dniu Wolnej Sztuki: http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

21.04.2018, godz. 12:00-14:00
Muzeum w Tarnowskich Górach, Rynek 1
wstęp wolny