Edward Lutczyn: stare i …nowe

Od 9 czerwca do 12 sierpnia w Muzeum w Tarnowskich Górach będzie można zapoznać się ze „starą i …nową” twórczością Edwarda Lutczyna – znanego karykaturzysty, ilustratora i plakacisty.

Konia z rzędem temu, kto do tej pory nie miał w ręku książki z jakimś lutczynowskim rysunkiem. Edward Lutczyn, bo on jest bohaterem naszej wystawy, jest niewątpliwie jednym z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewno najbardziej rozpoznawalnym twórcą ilustracji książkowej w Polsce.
Już kilka pokoleń czytelników bawi i zaskakuje pomysłowością w przeciągu wielu lat wspaniałej kariery twórczej. To, że dzieje się tak do dziś, udowodni również nasza wystawa. Na tejże retrospekcji ujrzymy wiele jego twórczych twarzy: Lutczyn – przyjaciel dzieci, Lutczyn – satyryk ale także Lutczyn projektant, rysownik komiksów, czy plakacista. Wystawa ma za zadanie zaprezentować go jako wszechstronnego artystę, wspaniałego erudytę o niesamowitym warsztacie graficznym.
Jest kilka charakterystycznych etapów drogi twórczej naszego bohatera. Jednym z takich, dla mnie osobiście najciekawszym, była współpraca z magazynem satyrycznym „Szpilki”, uznawanym dziś za – jak to się popularnie określa – kultowy. Współpracował i współpracuje nadal z wieloma czasopismami. Nie będzie przesadą jak określę Edwarda Lutczyna tytanem pracy. Dokładny, właściwie precyzyjny, ale i wszechobecny artystycznie. Działa na różnorodnych, czasem zaskakujących polach. Jest zatem autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji… Właściwie lista jest bardzo długa – reasumując – od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał też udział w 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień. Przytoczę kilka z nich: Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, Najpopularniejszy Rysownik w ankiecie Szpilek, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985), wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry”, nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci (2004).
Układ ekspozycji zorganizowany jest w sposób możliwie chronologiczny. Od rysunków z okresu dziecięcego, pierwszych prób profesjonalnych, poszukiwania własnego twórczego samookreślenia, okresów współpracy z gazetami i wydawnictwami do najnowszych rysunków współczesnych. Wiele z zaprezentowanych prac ma tutaj swój debiut wystawienniczy, a niektóre z nich po raz pierwszy wyszły poza archiwum autora! Zatem nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Państwu przyjemnego oglądania!

Wojciech Łowicki
kurator wystawy, popularyzator komiksu polskiego, marszand
autor cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” oraz strony komiksisatyra.pl

Edward Lutczyn (ur. w 1947 r.) – jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ilustrator, satyryk, projektant, autor komiksów. Współpracuje z wieloma pismami w kraju i za granicą. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał też udział w 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień, dla przykładu: Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, Najpopularniejszy Rysownik w ankiecie Szpilek, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985), wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry”, Nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci (2004), III nagroda w konkursie satyrycznym „Telemagia” (2004). Jest autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, słynnych znaków graficznych (m.in. logo zespołu Perfect), okładek płyt. Lista jest bardzo długa: od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych.


Wernisaż i warsztaty z udziałem artysty: Muzeum w Tarnowskich Górach, 8.06.2018 (piątek), godz. 17:00. Wstęp wolny bezpłatne wejściówki do odbioru w siedzibie Muzeum od 25.05.2018.

Wystawa przygotowana przez Wojciecha Łowickiego. Wystawa czynna od 9.06.2018 do 12.08.2018.


Organizator:

Muzeum w Tarnowskich Górach
Rynek 1, 42-600 Tarnowskie Góry
tel. 32 285 26 07
www.muzeumtg.pl
www.facebook.com/muzeumtg

Organizatorem Muzeum w Tarnowskich Górach jest Gmina Tarnowskie Góry

Patronat medialny:

Tygodnik Gwarek
TG Stacja

 

Muzeum online

Wystawy czasowe

Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach

Wystawa czynna od 18 maja do 25 sierpnia 2024 roku