Tarnogórskie spacery 2018

W lipcu, sierpniu i wrześniu wszystkich zainteresowanych historią Tarnowskich Gór zapraszamy na spacery po mieście. Podobnie jak w latach ubiegłych Marek Panuś przybliży uczestnikom wybrane zagadnienia z dziejów miasta i zaprezentuje liczne, często nieznane, zabytkowe miejsca.

Tegoroczna edycja „Tarnogórskich spacerów” skupiona jest na tematach z kręgu wiary i religijności, których nie sposób pominąć podczas poznawania przeszłości Tarnowskich Gór. Motyw każdego ze spacerów odnosi się do innej grupy wyznaniowej, która ukazana zostanie z perspektywy wybranego wątku. Towarzyszyć nam będą liczne pytania o miejsce i znaczenie tych grup w historii nie tylko miasta, ale i regionu. Najpełniejszą panoramę analizowanych zjawisk nakreślą dopiero wszystkie trzy spacery, dlatego zachęcamy do regularnych spotkań!

Spacery prowadzi Marek Panuś – historyk, autor publikacji (m.in. „Matka górnośląskich zborów. Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742– 1945”) oraz projektów edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o naszym mieście (m.in. cykl spotkań „Z historią w tle” w Tarnogórskim Centrum Kultury), obecnie pracownik Muzeum w Tarnowskich Górach.

Śladami kultu świętej Barbary

Święta Barbara jest czczona w Tarnowskich Górach co najmniej od lat 20. XVIII wieku, kiedy zaczęto wznosić przy kościele farnym kaplicę pod jej wezwaniem. Ten i późniejsze fakty nakazują właśnie w naszym mieście szukać górnośląskich źródeł jej kultu jako patronki górników. Podczas spaceru poznamy dzieła sztuki poświęcone świętej oraz dzieje tutejszego Bractwa św. Barbary.

14.07.2018 (sobota), godz. 11:00 (spacer poprzedzi prezentacja XVIII-wiecznego obrazu św. Barbary ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach po konserwacji; właściwy spacer rozpocznie się o godz. 12:00)
17.07.2018 (wtorek), godz. 16:00
Miejsce rozpoczęcia: Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

501 lat Reformacji

Ubiegły rok upłynął pod znakiem wielkiego jubileuszu pięciu wieków tradycji protestanckiej. Było co świętować, również w Tarnowskich Górach, bowiem wpływ Reformacji na historię naszego regionu i miasta jest niezaprzeczalny. Opowiemy o tym jeszcze raz i zastanowimy się jak zmieniała się świadomość oraz postrzeganie tego wpływu, a także co przyniesie przyszłość.

25.08.2018 (sobota), godz. 11:00
28.08.2018 (wtorek), godz. 16:00
Miejsce rozpoczęcia: Kościół Zbawiciela (ewangelicki) (Rynek 12)

Dziedzictwo (po)żydowskie

Choć w Tarnowskich Górach wyznawców judaizmu nie było wielu, a pozostawione po nich materialne pamiątki wyliczyć można na palcach jednej ręki, historia tej grupy wyznaniowej nieustannie fascynuje. Jest opowieścią o „obcych”, którzy stali się „swoimi”, choć nie wszyscy to dostrzegli i dostrzegają. Również w takim kontekście spróbujemy zmierzyć się z dziedzictwem (po)żydowskim.

22.09.2018 (sobota), godz. 11:00
25.09.2018 (wtorek), godz. 16:00
Miejsce rozpoczęcia: Cmentarz żydowski (ul. Gliwicka 66)

Organizatorzy:
Muzeum w Tarnowskich Górach
Urząd Miejski w Tarnowskich Górach

Wstęp wolny. Liczba uczestników ograniczona (jednorazowo ok. 30 osób).

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu spacerów na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych i innych nieprzewidzianych zdarzeń.