Jubileusz z uchwałą intencyjną

Uchwała intencyjna w sprawie utworzenia nowej siedziby Muzeum w Tarnowskich Górach to najlepszy prezent, jaki instytucja ta mogła otrzymać z okazji swoich sześćdziesiątych urodzin.

Oficjalne obchody jubileuszu odbyły się w Muzeum w Tarnowskich Górach 28 września 2018 roku pod Honorowym Patronatem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Najważniejszym elementem uroczystości było przekazanie podjętej dwa dni wcześniej uchwały Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach w sprawie utworzenia nowej siedziby tarnogórskiego Muzeum. „Doceniając rolę i znaczenie Muzeum” oraz „dostrzegając jej ograniczenia przestrzenne w obecnej siedzibie” radni wyrazili wolę utworzenia nowej siedziby instytucji.

To dla nas najważniejszy dzień w całym jubileuszowym roku. Dziękuję Burmistrzowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej, na wniosek których przygotowano uchwałę, oraz Radnym za jej przyjęcie. To wielki krok w stronę budowy nowego obiektu, w którym będziemy mogli bez barier realizować naszą misję – cieszy się dyrektor tarnogórskiego Muzeum, Beata Kiszel.

O powiększenie zasobów lokalowych instytucji zabiegano już od pierwszych lat jej funkcjonowania. Sale wystawiennicze, magazyny zbiorów i część administracyjno-biurowa zajmują zaledwie 600 metrów kwadratowych.

Obchodzimy Uroczystość 60-lecia naszego Muzeum, a ono nadal tkwi na drugim piętrze w budynku Sedlaczka. Te pomieszczenia i ich kubatura, one na dzień dzisiejszy nie odpowiadają wymaganiom funkcjonalnym jakie muzeum, jakie nowoczesna powierzchnia ekspozycyjna powinna spełniać – komentuje Burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech. Nie na 60-lecie Muzeum, ale na 500-lecie miasta, które już „za chwilę”, chcielibyśmy obwieścić tarnogórzanom, że tu oto przed Państwem nowa siedziba muzeum – dodaje Burmistrz.

Uchwała nie precyzuje miejsca, w którym zostanie utworzony nowy obiekt. Zastrzeżono jednak, aby było to w obrębie historycznego centrum miasta. Prawdopodobnie nowa siedziba będzie częścią kompleksu, który powstanie na terenie dawnych Zakładach Odzieżowych „Tarmilo” przy ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach.

Częścią uroczystości jubileuszu 60-lecia Muzeum było także otwarcie długo wyczekiwanej wystawy Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla. Wśród zaproszonych gości znalazł się prof. Rainer Slotta, były dyrektor Deutsches Bergbau-Museum w Bochum. To on w 1984 r., krótko po tym jak porcelanowy zestaw trafił do zbiorów tamtejszego muzeum, przyjechał do Tarnowskich Gór szukać pozostałości obiektów górniczych uwiecznionych na zabytkowych filiżankach.

Ten serwis nigdy nie opuścił Muzeum w Bochum i to pierwszy raz kiedy jest wystawiany w innym miejscu. To wyraz ogromnego szacunku dla Muzeum tarnogórskiego, jak i również dla pani dyrektor Beaty Kiszel. Muzeum w Bochum wypożyczyło ten serwis, aby mógł być wystawiony w miejscu, gdzie właściwie powstał – mówił prof. Slotta podczas otwarcia wystawy.

Wystawa potrwa pół roku. Towarzyszy jej niewielki katalog, natomiast program wydarzeń obfituje w wykłady, warsztaty i zajęcia edukacyjne. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry.

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnili: Silesian Brass Quartet na czele z Aleksandrem Königiem oraz Patrycy Hauke (śpiew), Damian Chróściński (śpiew), Halina Mansarlińska (fortepian), którzy wykonali koncert prowadzony przez Jacka Woleńskiego.

Podczas uroczystości zaprezentowano również krótki film dokumentalny Przeszłość przyszłości. 60 lat Muzeum w Tarnowskich Górach, którego autorem jest Krzysztof Stręcioch. Materiał składa się m.in. z wypowiedzi dyrektorów tarnogórskiego Muzeum, w tym zmarłego w tym roku Janusza Modrzyńskiego.

 

 

Wystawy czasowe

Na nowe wystawy czasowe zapraszamy we wrześniu 2019 roku

Wystawy poza siedzibą

Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922–1939 (16.04.2019–8.05.2019, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro)