Muzeum z głową

„Dla kogo?”, „w jakim celu?”, „o czym?” i „w jaki sposób?” – to decydujące pytania, które stawiamy na początku prac nad koncepcją wystawy głównej, planowanej z myślą o nowej siedzibie Muzeum.

W ostatnich miesiącach tarnogórscy muzealnicy odbyli szereg spotkań i wizyt studyjnych. Były to m.in. warsztaty z Michałem Wysockim oraz wyjazdy do Muzeum Miejskiego w Żorach, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Historii Katowic.

Michał Wysocki jest twórcą i konsultantem scenariuszy oraz dokumentacji projektowych nowo powstających wystaw głównych. Współtworzył m.in. założenia stałej ekspozycji w Muzeum Historii Polski. Ponadto koordynuje on liczne projekty kulturalne, edukacyjne i wydawnicze. Dyrektor i pracownicy merytoryczni Muzeum w Tarnowskich Górach spotkali się z nim 6 i 12 lipca br. Omawiano kluczowe zasady przygotowania przez Zespół Kuratorski dokumentacji koncepcyjnej, umożliwiającej zaangażowanie projektanta wystawy stałej i opracowanie we współpracy z nim projektu przestrzenno-plastycznego ekspozycji. Efektem są wstępne założenia, którymi zespół zajmie się pod koniec tego roku.

Do Muzeum Miejskiego w Żorach tarnogórscy muzealnicy udali się 16 lipca br. Towarzyszył im Damian Stadler, zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji tarnogórskiego magistratu. Na miejscu przywitali ich dyrektor żorskiego muzeum, Lucjan Buchalik, wraz ze swoją zastępczynią, Katarzyną Podymą, Tomasz Górecki z Działu Edukacji oraz Katarzyna Biegun – przedstawicielka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Żory są miastem podobnym do Tarnowskich Gór, choćby ze względu na podobną liczbę mieszkańców i położenie na skraju konurbacji górnośląskiej. Nową siedzibę żorskiego Muzeum oddano do użytku w 2014 roku dzięki partnerstwu z KSSE S.A. Rok później otwarto tam dwie wystawy stałe: „Polskie poznawanie świata” oraz „Nasza tożsamość”. Muzeum i jego ekspozycje stawiane są w szeregu najlepszych realizacji w regionie z ostatnich lat.

Wizyta części zespołu tarnogórskich muzealników w Łodzi, 12 sierpnia br., pozwoliła z kolei zapoznać się z instalacją wystawienniczą, wykorzystującą motyw maszyny parowej. Znajduje się ona w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Podobny pomysł pojawił się we wstępnych koncepcjach zagospodarowania nieruchomości po tarnogórskich Zakładach Odzieżowych „Tarmilo”, gdzie planowane jest również miejsce dla Muzeum. Miałby tam się znaleźć działający model maszyny, która pracowała w Tarnowskich Górach od końca XVIII wieku i odwadniała tutejsze podziemia.

Muzeum Historii Katowic kilka tygodni temu otwarło drugą część wystawy stałej „Z dziejów Katowic”. Pracownicy tarnogórskiego Muzeum zwiedzili ją 15 października br. W wyjeździe uczestniczyli również przedstawiciele Rady Muzeum: Werner Lubos, Marek Kandzia, Kazimierz Sporoń i Krzysztof Śmieja. Była to także okazja do spotkania z  dyrektorem Muzeum Historii Katowic, dr. Jackiem Sieblem – też członkiem Rady tarnogórskiego Muzeum – oraz przedstawicielami firmy Adventure, która była odpowiedzialna za projekt i stworzenie ekspozycji.

Przypomnijmy, że Muzeum w Tarnowskich Górach od dawna zabiega o powiększenie swoich zasobów lokalowych. 26 września br. Rada Miejska w Tarnowskich Górach podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli utworzenia nowej siedziby instytucji. Według wstępnych założeń władz miasta nowy gmach powinien zostać oddany do użytku najpóźniej w 2026 roku.