Wspólna historia

Pod tym hasłem 29 października br. w tarnogórskim Muzeum odbyła się konferencja młodzieżowa z udziałem uczniów tarnogórskich szkół, którzy zajęli wysokie miejsca w tegorocznych edycjach konkursów historycznych Fundacji Shalom.

To Marta Chomiak i Szymon Kłybuski ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Gwarków Tarnogórskich, którzy za pracę „Podróż po nieistniejącym mieście” zdobyli III miejsce w konkursie dla szkół podstawowych „Na wspólnej ziemi” oraz laureaci konkursu dla szkół ponadpodstawowych „Historia i kultura Żydów Polskich”: Roman Balczarek z II LO im. Stanisława Staszica, autor pracy „Na krańcach królestwa – Tarnowskie Góry” oraz Izabela Sołtysik z I LO im. Stefanii Sempołowskiej, autorka pracy „Historia sąsiedztwa Żydów, Polaków i Niemców w Tarnowskich Górach”, którzy również zajęli III miejsce.

Konferencję rozpoczęła Beata Kiszel, Dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach. Wierzę, że ta konferencja będzie lekcją tolerancji. Tolerancji, której – co pokazały ostatnie wydarzenia związane z Tęczowym Piątkiem w tarnogórskim „Staszicu” czy sobotnia strzelanina w synagodze w Pittsburghu – nam bardzo brakuje – mówiła na wstępie.

Wykład wprowadzający wygłosiła Karolina Jakoweńko, Prezes Zarządu Fundacji Brama Cukermana i Kierownik Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach. To nie jest historia „jakichś tam” Żydów, to jest historia naszych miast, nasza historia – przekonywała nieprzekonanych, mówiąc o wybranych projektach realizowanych przez będzińską Fundację i gliwicki Dom Pamięci.

Po wykładzie i prezentacjach zwycięskich prac odbyły się warsztaty kulturoznawcze. Prowadziła je Anna Gołkowska-Dymarczyk, reprezentująca Stowarzyszenie Góry Kultury. Uczestnicy – młodzież z „Sempy” i ze „Staszica” – w sześciu grupach zajęli się takimi zagadnieniami jak: kuchnia żydowska i koszerność, święta żydowskie (na przykładzie Purim), szabat i jego znaczenie, ślub żydowski, cmentarz oraz najważniejsze symbole judaizmu. Na zakończenie chętni wybrali się na krótkie zwiedzanie tarnogórskiego cmentarza żydowskiego.

Każde tego typu wydarzenie to kolejna cegiełka w przywracaniu pamięci o tarnogórskiej społeczności żydowskiej, ale też kształtowanie postaw szacunku wobec „innego”. Tak pojęta edukacja to jeden z najważniejszych aspektów działalności naszej instytucji – podsumowuje Marek Panuś, pomysłodawca i koordynator wydarzenia ze strony Muzeum w Tarnowskich Górach.

Na nowe wystawy czasowe zapraszamy we wrześniu 2019 roku

1. Tarnogórskie spacery: Zielone miasto