Good bye Carnall!

To ostatnie chwile, kiedy można oglądać w Muzeum w Tarnowskich Górach słynny Serwis Carnalla. Za kilka dni kończy się wystawa, na której prezentowany jest ten wyjątkowy porcelanowy zestaw, pochodzący z połowy XIX stulecia. W ramach finisażu – 31 marca – zaplanowano wiele atrakcji.

Serwis składa się z dwunastu filiżanek, dzbanka na herbatę, mlecznika i misy. Rudolph von Carnall (1804–1874), twórca i pierwszy dyrektor tarnogórskiej szkoły górniczej, otrzymał go od swoich uczniów w 1844 roku. Utrwalone na porcelanie wizerunki przedstawiają industrialny krajobraz Tarnowskich Gór i najbliższej okolicy. W latach 80. minionego stulecia komplet trafił do Niemieckiego Muzeum Górniczego w Bochum. Do Tarnowskich Gór wypożyczono go na pół roku. Ekspozycja „Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla” odebrana została w lokalnym środowisku jako wielkie wydarzenie. Otrzymała honorowy patronat Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, a przez cały czas jej trwania w tarnogórskim Muzeum odbywały się liczne wydarzenia towarzyszące.

31 marca, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca, odbędzie się finisaż wystawy. Muzeum w Tarnowskich Górach zaplanowało z tej okazji grę miejską, oprowadzanie po wystawie, pokaz malowania porcelany, występ chóru Canzona, prezentację wywiadu na temat serwisu oraz wieczór poetycki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Od godziny 12:00 do 13:00 będzie można zgłosić swój udział w grze miejskiej śladami Rudolpha von Carnalla. Uczestnicy gry będą mieli czas na wykonanie zadań do godziny 16:00, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi o 17:00. Na zwycięzców czekają cenne nagrody, ufundowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Café Silesia – Gryfny Kafyj, Restauracja 4 Pory Roku, Tygodnik Gwarek, Tarnogórskie Centrum Kultury, Park Wodny i Halę Sportową w Tarnowskich Górach, Larmo.pl, Sklep Baby Stars, Herbaciarnia Herbatka, Restauracja – Winiarnia Sedlaczek, Restauracja Brick, Restauracja Taco Mexicano oraz Księgarnia Wiosna.

Przez cały dzień będzie można zwiedzać ekspozycję, a o godzinie 13:00 i 15:00 zaplanowano oprowadzanie po wystawie przez pracowników Muzeum. Pomiędzy oprowadzaniami, o godzinie 14:00, będzie można przyjrzeć się jak Agnieszka Okos z grupy Opolskie Dziouchy, przebrana w strój rozbarski, ozdabia wyroby porcelanowe.

O 16:00 wystąpi tarnogórski chór mieszany Canzona pod dyrekcją Adama Szeligi. W repertuarze znajdzie się m.in. „Dzwoneczek tarnogórski” – górnicza pieśń, do której słowa napisał… Rudolph von Carnall. Dla wszystkich zainteresowanych serwisem i jego historią gratką będzie wywiad-wideo z profesorem Rainerem Slottą, byłym dyrektorem Niemieckiego Muzeum Górniczego. Po raz pierwszy odwiedził on Tarnowskie Góry w 1983 roku. Nagranie zrealizowano przy okazji jego wizyty w mieście we wrześniu 2018 roku, kiedy przyjechał na otwarcie wystawy. Zapis rozmowy zostanie wyświetlony o godzinie 17:30.

Program niedzielnej imprezy zamyka pożegnalny wieczór poetycki, który rozpocznie się o 18:00. Inspirowane serwisem „Sonety Carnallowe”, napisane przez Jana Drechslera, zostaną odczytane przez znanych Tarnogórzan, zaproszonych do uczczenia ostatnich chwil wystawy.

Warto skorzystać z tej oferty Muzeum, tym bardziej że od kwietnia do końca sierpnia będzie ono zamknięte dla zwiedzających. Zabytkowy budynek czeka wymiana pokrycia dachowego i remont części poddasza, gdzie znajdują się muzealne magazyny.

Na nowe wystawy czasowe zapraszamy we wrześniu 2019 roku

Wystawy poza siedzibą

Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922–1939 (16.04.2019–8.05.2019, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro)