Good bye Carnall!

To ostatnie chwile, kiedy można oglądać w Muzeum w Tarnowskich Górach słynny Serwis Carnalla. Za kilka dni kończy się wystawa, na której prezentowany jest ten wyjątkowy porcelanowy zestaw, pochodzący z połowy XIX stulecia. W ramach finisażu – 31 marca – zaplanowano wiele atrakcji.

Serwis składa się z dwunastu filiżanek, dzbanka na herbatę, mlecznika i misy. Rudolph von Carnall (1804–1874), twórca i pierwszy dyrektor tarnogórskiej szkoły górniczej, otrzymał go od swoich uczniów w 1844 roku. Utrwalone na porcelanie wizerunki przedstawiają industrialny krajobraz Tarnowskich Gór i najbliższej okolicy. W latach 80. minionego stulecia komplet trafił do Niemieckiego Muzeum Górniczego w Bochum. Do Tarnowskich Gór wypożyczono go na pół roku. Ekspozycja „Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla” odebrana została w lokalnym środowisku jako wielkie wydarzenie. Otrzymała honorowy patronat Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, a przez cały czas jej trwania w tarnogórskim Muzeum odbywały się liczne wydarzenia towarzyszące.

31 marca, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca, odbędzie się finisaż wystawy. Muzeum w Tarnowskich Górach zaplanowało z tej okazji grę miejską, oprowadzanie po wystawie, pokaz malowania porcelany, występ chóru Canzona, prezentację wywiadu na temat serwisu oraz wieczór poetycki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Od godziny 12:00 do 13:00 będzie można zgłosić swój udział w grze miejskiej śladami Rudolpha von Carnalla. Uczestnicy gry będą mieli czas na wykonanie zadań do godziny 16:00, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi o 17:00. Na zwycięzców czekają cenne nagrody, ufundowane przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Café Silesia – Gryfny Kafyj, Restauracja 4 Pory Roku, Tygodnik Gwarek, Tarnogórskie Centrum Kultury, Park Wodny i Halę Sportową w Tarnowskich Górach, Larmo.pl, Sklep Baby Stars, Herbaciarnia Herbatka, Restauracja – Winiarnia Sedlaczek, Restauracja Brick, Restauracja Taco Mexicano oraz Księgarnia Wiosna.

Przez cały dzień będzie można zwiedzać ekspozycję, a o godzinie 13:00 i 15:00 zaplanowano oprowadzanie po wystawie przez pracowników Muzeum. Pomiędzy oprowadzaniami, o godzinie 14:00, będzie można przyjrzeć się jak Agnieszka Okos z grupy Opolskie Dziouchy, przebrana w strój rozbarski, ozdabia wyroby porcelanowe.

O 16:00 wystąpi tarnogórski chór mieszany Canzona pod dyrekcją Adama Szeligi. W repertuarze znajdzie się m.in. „Dzwoneczek tarnogórski” – górnicza pieśń, do której słowa napisał… Rudolph von Carnall. Dla wszystkich zainteresowanych serwisem i jego historią gratką będzie wywiad-wideo z profesorem Rainerem Slottą, byłym dyrektorem Niemieckiego Muzeum Górniczego. Po raz pierwszy odwiedził on Tarnowskie Góry w 1983 roku. Nagranie zrealizowano przy okazji jego wizyty w mieście we wrześniu 2018 roku, kiedy przyjechał na otwarcie wystawy. Zapis rozmowy zostanie wyświetlony o godzinie 17:30.

Program niedzielnej imprezy zamyka pożegnalny wieczór poetycki, który rozpocznie się o 18:00. Inspirowane serwisem „Sonety Carnallowe”, napisane przez Jana Drechslera, zostaną odczytane przez znanych Tarnogórzan, zaproszonych do uczczenia ostatnich chwil wystawy.

Warto skorzystać z tej oferty Muzeum, tym bardziej że od kwietnia do końca sierpnia będzie ono zamknięte dla zwiedzających. Zabytkowy budynek czeka wymiana pokrycia dachowego i remont części poddasza, gdzie znajdują się muzealne magazyny.