Muzeum nieczynne!

Od 1 kwietnia do 31 sierpnia Muzeum w Tarnowskich Górach będzie nieczynne dla zwiedzających.

Powodem długotrwałego zamknięcia wystaw jest planowana wymiana pokrycia dachowego budynku oraz remont magazynów.

Godziny pracy Muzeum: poniedziałek–piątek: 8:00–16:00.

W tym czasie (od poniedziałku do piątku) oferujemy zwiedzanie Kościoła Zbawiciela (Rynek 12) z przewodnikiem. Opłata za oprowadzanie: 30,00 zł od grupy. Wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: 32 285 26 07, wew. 23.

Kościół Zbawiciela w Tarnowskich Górach jest jedną z głównych architektonicznych wizytówek miasta. Jego historia sięga połowy XVIII wieku, kiedy tutejsza parafia ewangelicka reaktywowała swoją działalność po epoce kontrreformacji. Skromny dom modlitwy został w 1780 roku zastąpiony barokową świątynią. Ostatecznie przebudowano ją w latach 1898–1900, nadając jej oblicze neoromańskie. Fasada kościoła ozdobiona jest ryzalitem z trójkątnym szczytem oraz smukłą, wysoką wieżą. Wystrój świątyni również utrzymany jest w stylu neoromańskim. We wnętrzu uwagę zwraca dwukondygnacyjny ołtarz ambonowy, XVII-wieczna płyta nagrobna za ołtarzem, charakterystyczne dla świątyń protestanckich empory oraz barwne witraże. Kościół nadal służy wiernym parafii ewangelickiej, a oprócz tego jest miejscem koncertów organowych, wystaw i innych wydarzeń.

Na nowe wystawy czasowe zapraszamy we wrześniu 2019 roku

Wystawy poza siedzibą

Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922–1939 (16.04.2019–8.05.2019, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, Katowice, ul. św. Jana 10, III piętro)