Muzeum z wyróżnieniem

Muzeum w Tarnowskich Górach zostało wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2018.

Wyróżnienie dla Muzeum w Tarnowskich Górach przyznano w kategorii „wystawy” za ekspozycję „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922–1939”, prezentowaną w tarnogórskim muzeum od grudnia 2017 do maja 2018 roku. Kuratorami wystawy byli dr Krzysztof Gwóźdź i Zbigniew Gołasz (Oddział IPN w Katowicach). Dyrektor Beata Kiszel wraz z twórcami ekspozycji odebrali dyplom z rąk Wicemarszałka Wojciecha Kałuży podczas uroczystości rozdania nagród, która odbyła się 21 maja br. w Muzeum Miejskim w Żorach.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku ustanowiono w 2006 roku. Przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrody przyznawane są za wydarzenia, które miały miejsce w roku poprzedzającym daną edycję przyznawania nagród. Nagrodami honoruje się instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku na konkurs wpłynęły łącznie 42 zgłoszenia z 16 muzeów województwa śląskiego. 18 zgłoszeń wpłynęło w kategorii „wystawy”, 9 zgłoszeń w kategorii „publikacje książkowe”, 9 zgłoszeń w kategorii „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne” oraz 6 zgłoszeń w kategorii „dokonania z zakresu konserwacji”.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się również: Muzeum w Gliwicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Miejskie w Żorach, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum w Rybniku.

Na nowe wystawy czasowe zapraszamy we wrześniu 2019 roku