Muzeum zaprasza

Po długiej przerwie Muzeum rusza z nowymi wystawami czasowymi oraz nową ofertą wydarzeń kulturalnych i ofertą edukacyjną.

Od 3 września Muzeum otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Zmiany nastąpiły w godzinach otwarcia oraz cenach biletów i usług. Od teraz w każdy piątek Muzeum będzie czynne do godziny 18:00 i będzie to dzień bezpłatnego wstępu na wystawy. Aktualne godziny otwarcia i cennik dostępne są w zakładce Zwiedzanie. W czasie Gwarków Muzeum będzie czynne jeszcze dłużej (piątek, 6 września i sobota, 7 września: 10:00–18:00, niedziela, 9 września: 13:00–18:00).

Na początku września udostępnione zostaną dwie wystawy czasowe. Pierwsza – „W tasi się nie mieści. Torebki damskie od XIX wieku do współczesności” – jest przykładem kolejnej już ekspozycji zorganizowanej we współpracy z lokalnymi kolekcjonerami. Tym razem zaprezentowano torebki z kolekcji Adrianny Proszowskiej, uzupełnione przykładami ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Rybniku i Muzeum w Tarnowskich Górach. Wystawa będzie czynna od 4 września do 5 stycznia 2020 roku.

Druga wystawa – „Powrót księcia…” – obejmuje tylko jedno dzieło, ale jest to dzieło o wyjątkowym znaczeniu dla lokalnej historii. Mowa o „Portrecie Guido Henckel von Donnersmarcka”, autorstwa Franza von Lenbacha, który Muzeum w Tarnowskich Górach zakupiło w marcu tego roku. Obraz był prawdopodobnie elementem wyposażenia gabinetu książęcego w pałacu w Reptach, stanowi więc cenne uzupełnienie muzealiów związanych z Henckel von Donnersmarckami w zbiorach Muzeum w Tarnowskich Górach. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech. Obraz będzie można oglądać od 5 września do końca roku.

Do obu wystaw przygotowano programy wydarzeń towarzyszących. O torebkach będzie mowa przy okazji spotkań i tematycznych oprowadzań kuratorskich, a także podczas warsztatów. Wystawę portretu uzupełnią liczne wykłady i spotkania, nawiązujące do historii i dziedzictwa rodu Henckel von Donnersmarck oraz prezentowanego obrazu.

We wrześniu rusza również cykl wykładów „II Wojna Światowa. Konteksty lokalne”, nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Z kolei do 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego będzie nawiązywać panel dyskusyjny „Rok 1919 w powiecie tarnogórskim” (25.09.2019), towarzyszący konferencji naukowej „Rok 1919 na Górnym Śląsku”.

Po przerwie wracają również Koncerty pod Renesansowym Stropem oraz spotkania z dr. Jackiem Kurkiem. Planowane jest również spotkanie z Ewą Dzik, konserwator, która przeprowadzała badania odkrywkowe w sali barokowej w siedzibie Muzeum.

Wraz z nowym rokiem szkolnym publikujemy także zaktualizowaną ofertę edukacyjną dla grup zorganizowanych.