Zwiedzanie Kościoła Zbawiciela

Zapraszamy do wspólnego zwiedzania Kościoła Zbawiciela w Tarnowskich Górach.

Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie z oprowadzaniem przez pracownika Muzeum. Koszt oprowadzania wynosi 50 zł od grupy (do 25 osób). Obowiązują zasady bezpieczeństwa (zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk, bezpieczna odległość).

Prosimy o dokonanie rezerwacji terminu i ustalenie szczegółów drogą telefoniczną (32 285 26 07, wew. 23), mailową (edukacja@muzeumtg.pl) lub osobiście w siedzibie Muzeum, nie później niż trzy dni przed planowaną wizytą. W każdym przypadku wiążąca jest informacja zwrotna ze strony Muzeum o przyjęciu rezerwacji.

Tymczasowy regulamin zwiedzania Kościoła Zbawiciela w Tarnowskich Górach (od 6.07.2020)

Kościół Zbawiciela w Tarnowskich Górach jest jedną z głównych architektonicznych wizytówek miasta. Jego historia sięga połowy XVIII wieku, kiedy tutejsza parafia ewangelicka reaktywowała swoją działalność po epoce kontrreformacji. Skromny dom modlitwy został w 1780 roku zastąpiony barokową świątynią. Ostatecznie przebudowano ją w latach 1898–1900, nadając jej oblicze neoromańskie. Fasada kościoła ozdobiona jest ryzalitem z trójkątnym szczytem oraz smukłą, wysoką wieżą. Wystrój świątyni również utrzymany jest w stylu neoromańskim. We wnętrzu uwagę zwraca dwukondygnacyjny ołtarz ambonowy, XVII-wieczna płyta nagrobna za ołtarzem, charakterystyczne dla świątyń protestanckich empory oraz barwne witraże. Kościół nadal służy wiernym parafii ewangelickiej, a oprócz tego jest miejscem koncertów organowych, wystaw i innych wydarzeń.

Udostępnianie Kościoła Zbawiciela jest możliwe dzięki współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Tarnowskich Górach.

Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów, przygotowanych podczas ograniczenia działalności Muzeum spowodowanego epidemią.