Był sobie pałac – nowa publikacja Muzeum w Tarnowskich Górach

Historia świerklanieckiego pałacu w formie ilustrowanej książki dla dzieci to najnowsza propozycja wydawnicza Muzeum w Tarnowskich Górach.

Pomysł na książkę „Był sobie pałac” narodził się już w 2019 roku, przy okazji wydarzeń towarzyszących wystawie „Portretu Guido Henckel von Donnersmarcka” Franza von Lenbacha. Przedstawienie młodszym odbiorcom historii Małego Wersalu, pełnej skomplikowanych nazwisk i mało znanych wydarzeń, okazało się sporym wyzwaniem. Zmierzyli się z nim Marek Panuś, odpowiadający za teksty oraz Krzysztof Stręcioch, który przygotował do nich ilustracje. Projekt sfinalizowano w bieżącym roku i książka będzie dostępna w sprzedaży od 16 grudnia.

Na 36 stronach przedstawiono, za pomocą krótkich tekstów i barwnych ilustracji, dzieje rodu Henckel von Donnersmarck oraz ich świerklanieckich rezydencji. Klamrą dla tej opowieści są muzealne zbiory. Zaczyna się ona od „Portretu Guido Henckel von Donnersmarcka”, a kończy przypomnieniem, że choć dziś nie ma już Małego Wersalu, to przetrwały inne pamiątki, z których część można oglądać w tarnogórskim Muzeum.

Treść książki przygotowano z wielką starannością. Szczegóły historyczne konsultowano z dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim. Inspirowano się archiwalnymi fotografiami, ale w przypadku ich braku dopuszczono również autorskie pomysły. Język wypowiedzi i styl ilustracji zostały przystosowane do potrzeb młodszych czytelników. Książka przybrała też gustowną formę – wydrukowano ją na miłym w dotyku papierze i oprawiono w twardą okładkę.

Do końca roku książkę można będzie nabyć w promocyjnej cenie 20 zł. Od nowego roku będzie dostępna w regularnej cenie 25 zł. Warto więc się pospieszyć i sprawić komuś świąteczny prezent.

„Niebezpieczeństwo moralne…”. Kina tarnogórskie w okresie międzywojennym

Wystawa przedłużona do 31 stycznia 2021 roku

(7 listopada 2020-31 stycznia 2021 roku Muzeum w Tarnowskich Górach jest zamknięte dla publiczności)

Wystawy stałe