Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej

Z okazji Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej będzie można zobaczyć film „Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach”.

Ostatnia niedziela stycznia od 2011 roku jest obchodzona jako Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej, upamiętniający tysiące niewinnych i bezbronnych mieszkańców Górnego Śląska, którzy od stycznia 1945 roku stali się ofiarami masowych zbrodni Armii Czerwonej i komunistycznego aparatu bezpieczeństwa: zamordowanych, deportowanych do ZSRR, osadzonych w więzieniach i obozach.

Z tej okazji 31 stycznia i 1 lutego br. będzie dostępny film „Obóz w dwóch reżimach. Ślady pamięci o Lasowicach” autorstwa Alicji Schatton i Isabel Theiler. Dokument powstał w ramach Europejskich Warsztatów Historycznych (Geschichstwerkstatt Europa), realizowanych w Instytucie Historii Stosowanej Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie, pod egidą Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość. Opiekunami merytorycznymi filmu byli dr Joanna Lusek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu (obecnie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) oraz dr Krzysztof Gwoźdź z Muzeum w Tarnowskich Górach. W ramach projektu stworzono archiwum historii mówionej, na które złożyło się 20 relacji świadków – mieszkańców powiatu tarnogórskiego, którzy pamiętali historię lasowickiego kompleksu obozowego i osadzonej w nim ludności cywilnej oraz jeńców wojennych. Przypomnijmy, że premiera dokumentu odbyła się 29 stycznia 2013 roku w Muzeum w Tarnowskich Górach.

Film będzie dostępny na naszej stronie na Facebooku (www.facebook.com/muzeumtg). Poniżej zamieszczamy zapowiedź filmu.