Czas na nową wystawę

Wystawa D3 × SZTUKA prezentuje 3 damskie spojrzenia na sztukę. Jej otwarcie planujemy w najbliższy piątek, 26 lutego.

Na wystawie zaprezentowano dzieła Ewy Jaworskiej, Anny Osadnik Osy i Anny Marii Rusinek. Otwarcie wystawy odbędzie się 26 lutego 2021 r. o godz. 18:00 w formie online na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/muzeumtg/ (szczegóły: https://www.facebook.com/events/454575455888341/). Ekspozycję będzie można oglądać do 11 kwietnia 2021 r.


Plakat wystawy D3 x SZTUKA


Wystawa D3 × SZTUKA prezentuje 3 damskie spojrzenia na sztukę.

Pierwsza z artystek – Ewa Jaworska – tworzy swoje dzieła we współpracy z naturą. W cyklu życia roślin – począwszy od kiełkowania, poprzez wydanie nasion, a skończywszy na zamieraniu – szuka metaforycznych analogii do cyklu życia człowieka – narodzin, dojrzałości i śmierci. Dopatrzeć się tutaj można podobieństw do staroegipskiego zwyczaju wkładania zmarłemu do grobu tzw. Ozyrysa zbożowego. Była to pseudomumia lepiona z mułu nilowego zmieszanego z ziarnami jęczmienia. Po jakimś czasie ziarna kiełkowały. Egipcjanie upatrywali w tym zjawisku cudu odrodzenia „duszy” zmarłego w zaświatach.

Druga artystka – Anna Osadnik – tworzy instalacje plastyczne z rzeczy, których na co dzień nie zauważamy. W przypadku omawianej wystawy są nimi blistry po tabletkach wyrzucane bez większego namysłu w niezliczonych ilościach. Milionowy ułamek tego nieświadomego procesu został zebrany przez Annę i powtórnie użyty jako wypełniacz do pikowanej kołdry i poduszek. Budzi to wiele pytań. Czy po zetknięciu się z tą prawdą można jeszcze spać spokojnie? Jak nadmiar spożywanych tabletek wpływa na nasz organizm? Gdzie kończy się zdrowy rozsądek, a zaczyna lekomania?

Anna Maria Rusinek tworzy w oparciu o tradycyjne środki wyrazu. Kobiety na jej obrazach wabią i zachwycają, niczym kwiaty – róże, irysy, magnolie, w które są wkomponowane. Omdlewające w męskich ramionach wydają się być wiotkie i słabe, by na innych płótnach emanowała z nich niebywała energia. Ten dualizm kobiecej natury, najlepiej jest oddany na obrazie „Pełnia”. Inspiracją do jego powstania była Anna Segiet, tarnogórska kolekcjonerka sztuki naiwnej, która przez wiele lat zmagała się z nowotworem. Dwie postaci splatające się w uścisku, to siła i słabość, wolność i zniewolenie przez chorobę. W tej artystycznej wizji nie czujemy jednak rozdarcia, a harmonię i spokój.

Kuratorzy wystawy: Beata Kiszel, Arkadiusz Hajda

 

Więcej o wystawie i o wydarzeniach towarzyszących: http://muzeumtg.pl/wystawy-czasowe/d3-x-sztuka-ewa-jaworska-anna-osadnik-osa-anna-maria-rusinek/