Noc Muzeów 2022

Zapraszamy na Noc Muzeów. W tym roku wydarzenie przypada na 14 maja.

Plakat z programem wydarzenia

Szczególnie zachęcamy do skorzystania z możliwości zwiedzania Muzeum w Tarnowskich Górach oraz udziału w poszczególnych wydarzeniach:

Muzeum w Tarnowskich Górach

14:00-24:00, Muzeum
Zwiedzanie indywidualne (w trakcie wydarzeń brak możliwości zwiedzania części wystaw)

16:00, Muzeum – sala renesansowa
„Jancia ze Lwowa” – spotkanie z Janiną Marzec i Anną Marzec-Manser

18:00, Rynek
Otwarcie Nocy Muzeów z udziałem Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha i kwintetu dętego oraz przejście na teren dawnych Zakładów „Tarmilo” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej

18:30, Muzeum – wystawa czasowa
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ubierało nas Tarmilo” (Bogusława Brol)

20:00, Muzeum – sala renesansowa
„Dlaczego starożytny Rzymianin nie mógł nosić spodni? Wpływ polityki na modę od czasów antycznych po współczesność” – wykład prof. dr hab. Irmy Koziny

22:00, Muzeum – sala renesansowa
„Symbole i rytuały masońskie” – prelekcja Rafała Ludwikowskiego

23:00, Muzeum – wystawa czasowa
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ubierało nas Tarmilo” (Bogusława Brol)

Zapraszamy również do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Tarnowskich Górach i Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych:

Kościół Zbawiciela

„Ofiara – Eliasz” – prelekcja ks. Sebastiana Mendroka

Oprowadzanie po kościele

Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych
Legionów 35

17:00, 18:30, 20:00, szkolne muzeum
„Tarnogórska Wartownia, czyli motywy malarskie dobrze znane” – prelekcja Pawła Zaręby i Kamila Króla (liczba miejsc ograniczona)

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia.

Partnerami Nocy Muzeów są: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tarnowskich Górach, Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach, CHU Hala i BITPRO. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli Tygodnik Gwarek i Radio Piekary.

Ubierało nas Tarmilo

Wystawa czynna od 14 maja do 27 listopada 2022 roku

Od milicji do policji. Geneza i rozwój polskich formacji porządkowych na Górnym Śląsku 1918–1939

Wystawa czynna od 26 czerwca 2022 roku (Rynek w Tarnowskich Górach)