Grafika promująca wystawę "Rzeżbione igłą. Szopki Jana Drechslera"

Rzeźbione igłą

Na ostatniej wystawie czasowej w 2022 roku pokażemy sznurkowe szopki Jana Drechslera. Będzie je można oglądać od 10 grudnia do 29 stycznia kolejnego roku.

Grafika promująca wystawę

Wystawa składa się z ponad 70 sznurkowych szopek autorstwa Jana Drechslera – znanego w Tarnowskich Górach lekarza weterynarii, ale też poety, prozaika i twórcy wizualnego. Szczególnie upodobał sobie on technikę rzeźbienia w sznurku poprzez skręcanie i zszywanie elementów. Jego pierwsze bożonarodzeniowe stajenki w tej technice powstały ponad dwie dekady temu. Motywacją był konkurs organizowany przez… Muzeum w Tarnowskich Górach. W powstających przez lata pracach odnaleźć można wiele motywów tarnogórskich, a także odwołań do otaczającej rzeczywistości. Wiele z nich zadziwia nietypową formą i dopracowanymi detalami, a także pobudza do refleksji. Głębokiemu przeżywaniu okresu świąteczno-noworocznego pomogą też teksty pastorałek Jana Drechslera, które są nierozłącznym elementem wystawy.

Partnerami wystawy są: Restauracja-Winiarnia „Sedlaczek”, CHU Hala, BITPRO. Patronat medialny objęli: „Gwarek”, „Gość Niedzielny”, Radio Piekary, „Montes Tarnovicensis”.

Muzeum online

Wystawy czasowe

Co nowego w Muzeum?

Wystawa czynna od 18 lutego do 28 maja 2023 roku