Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana

Bouterwek „w domu”

Podczas Nocy Muzeów miało miejsce odsłonięcie obrazu Friedricha Augusta Bouterweka Leśne święto ku czci Pana.

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana

Przypomnijmy, że Friedrich August Bouterwek to XIX-wieczny malarz akademicki związany z Berlinem i Paryżem, ale urodzony w Tarnowskich Górach. Jego obraz Leśne święto ku czci Pana ukazuje krąg półnagich kobiet tańczących wokół posągu Pana grającego na fletni. Artysta nawiązał w tym dziele do mitologii, ale równie chętnie tworzył też sceny religijne i historyczne. Płótno zostało kupione przez tarnogórskie Muzeum na początku 2023 roku w prestiżowym domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu.

Dzieło prezentowane będzie do końca roku w ramach ekspozycji: „Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła”. Przez ten czas zaplanowano kilka wykładów towarzyszących:

25 czerwca 2023 roku (niedziela), godz. 16:00
Górnośląskie ślady Friedricha Augusta Bouterweka – wykład Marka Panusia

24 września 2023 roku (niedziela), godz. 16:00
Motywy tańca w malarstwie europejskim do XVII wieku. Zagadnienia wybrane – wykład prof. dr hab. Urszuli Mazurczak

15 października 2023 roku (niedziela), godz. 16:00
Pomiędzy Olimpem a światem ludzi – pomniejsi bogowie i boginie greccy – wykład Rafała Ludwikowskiego

19 listopada 2023 roku (niedziela), godz. 16:00
Malarstwo kościelne w czasach Friedricha Augusta Bouterweka – wykład dr Joanny Lubos-Kozieł

10 grudnia 2023 roku (niedziela), godz. 16:00
Życie jest tańcem – taniec muz na wybranych przykładach w sztuce europejskiej – wykład prof. dr hab. Urszuli Mazurczak