Co wiemy o tarnogórskiej synagodze? – wykład Marka Panusia

• To event minęło.

Co wiemy o tarnogórskiej synagodze? – wykład Marka Panusia

4 czerwca, 18:0019:00

„Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach (ul. Śniadeckiego 1), sala widowiskowa im. prof. W. Degi

Budynek synagogi zniknął z przestrzeni miejskiego krajobrazu Tarnowskich Gór 85 lat temu. Jej kopuła wyróżniała się wystając ponad dachy domów, a zestawiona z wieżami kościołów katolickiego i ewangelickiego wymownie świadczyła o wielokulturowym obliczu miasta. W Muzeum w Tarnowskich Górach trwa właśnie wystawa „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”, na której znalazły się głównie przedmioty wydobyte podczas niedawnych badań archeologicznych. Podczas wykładu poznamy historię budynku oraz prześledzimy współczesne formy przywracania pamięci o miejscowej społeczności żydowskiej.

Marek Panuś – kustosz w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum w Tarnowskich Górach. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie Opolskim, a także studia podyplomowe z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz z muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor publikacji, wystaw i projektów edukacyjnych z zakresu historii lokalnej, poświęconych m.in. dziejom i kulturze protestantyzmu, dziedzictwu żydowskiemu, architekturze okresu międzywojennego, rodowi Henckel von Donnersmarck. Zaangażowany także w działalność Stowarzyszenia Gliwicka 66.

Współorganizator: „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Data:
Czas: