Olga Boznańska – artystka europejska?

Olga Boznańska – artystka europejska?

23 listopada, 18:0019:00

Wykład Urszuli Kozakowskiej-Zauchy, kustosz i kierownik Działu Sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie, jedna z kuratorek wystawy Olga Boznańska, która w 2015 roku była prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzuem Narodowym w Warszawie.

Olga Boznańska, Portret Heleny Chmielarczykowej, 1909, ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Olga Boznańska (1865–1940), jedna z najbardziej cenionych i oryginalnych polskich malarek, pozostawiła po sobie bogatą spuściznę artystyczną, a jej prace reprezentują polską sztukę na większości przeglądowych wystaw w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi na polu europejskim w 1898 roku osiadła w Paryżu – stolicy ówczesnego artystycznego świata i tu rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki. Odnoszone sukcesy, sypiące się z Europy i Stanów Zjednoczonych zamówienia na kolejne obrazy, zakupy jej prac do kolekcji na całym świecie przeczą etykietce, która do niej przylgnęła – jako zamkniętej w pracowni samotnicy i „szarej malarki ciszy”. Czy rzeczywiście?

Data:
Czas: