Sacrum-Profanum. Wątki pasyjne w malarstwie Jerzego Dudy-Gracza. Golgota Jasnogórska oraz jego inne realizacje religijne – wykład Natalii Kruszyny

• To event minęło.

23 czerwca 2023, 18:0019:30

Wielu słyszało o votum artysty dla Jasnej Góry, niektórzy je nawet widzieli, lecz niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, iż początki tej historii sięgają dzieciństwa malarza, a tematem właściwie zajmował się przez całe swoje niezwykle pracowite życie. Jestem chory na Polskę – mówił po wielokroć Jerzy Duda-Gracz, a widzom skonsternowanym wątkami religijnymi w jego sztuce wyjaśniał: jeśli deklaruję się aż do granic naiwności jako malarz polski, to nieodłącznym składnikiem moich obrazów muszą być elementy katolickie (malowane na kolanach lub wręcz przeciwnie). I choć tak naprawdę nie było zgodne z jego niezależną naturą malowanie na kolanach, to również dalekie mu było pragnienie bluźnierstwa. Urodzony i wychowany, jak sam mówił, w cieniu Jasnej Góry dostrzegał nie tylko związane z nią idee, lecz także ich odbicie w ludziach, którzy rzadko są idealni. A że pragnienie rozmowy z ludźmi poprzez obrazy było dlań zawsze najważniejsze, zatem malował to, co chciał im o nich samych, ale i o sobie opowiedzieć. Bogato ilustrowany wykład z wartką, emocjonującą opowieścią splatającą życie ze sztuką poprowadzi Natalia Kruszyna – historyczka sztuki z Muzeum Historii Katowic.

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Data:
23 czerwca 2023