menu - kliknij by rozwinąć

Promocja książki Marii Pańczyk-Pozdziej „Zapisane w eterze”, 7 kwietnia 2017 r.

Promocja książki Marii Pańczyk-Pozdziej „Zapisane w eterze”

W piątek, 7 kwietnia 2017 roku, odbyła się promocja książki Marii Pańczyk-Pozdziej zatytułowanej „Zapisane w eterze. Mój Śląsk, moja Polska, moje radio”. Tego wieczoru sala pod renesansowym stropem była wypełniona po brzegi. Przybyłych na spotkanie z autorką powitała dyrektor Muzeum Zofia Krzykowska. Wśród nich był  m.in. burmistrz Arkadiusz Czech. Spotkanie prowadził Krystian Krzemiński.

Książka ukazała się w listopadzie ub. roku nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk” w Katowicach. Zawiera zbiór 60 felietonów, które były nadawane w audycjach Radia Katowice, począwszy od 2008 roku. Publikację otwiera dedykacja: „Mojej wnuczce Andzi, z którą tak jak z Bogiem całe życie się wadzę, przekazuję ten swój bagaż trosk i przemyśleń”, jak również słowo wstępne Pani Marii. Książkę zaś zamykają refleksje prof. Jana Malickiego i prof. Jana Miodka. Integralną jej częścią jest dołączona płyta CD z nagraniami wszystkich tekstów, które – z udziałem lektora Marka Ganczaruka – czytają Maria Pańczyk-Pozdziej oraz wspomniani profesorowie.

Tytuł tej książki jest bardzo wymowny i wiele wyjaśnia, dlatego tym bardziej zachęca do lektury. Autorka spośród bardzo wielu nadanych przez siebie felietonów, dokonała starannego wyboru 60 tekstów,  które podzieliła w pięciu cyklach. Oto ich tytuły: „Po prostu ludzie”, „Po naszymu…”, „Tacy jesteśmy”, „Ech, ta polityka”, „Zapachy śląskiego domu”. Tematem niektórych felietonów są znani ludzie, m.in. Gerard Cieślik, prof. Zbigniew Religa, prof. Antoni Motyczka, Karl Dedecius, działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Warto podkreślić, że Pani Maria bywała i bywa w Muzeum – jako tarnogórzanka, redaktor Radia Katowice, Honorowa Obywatelka miasta gwarków, członek  Rady Muzeum, senator i wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. 13 września 1995 roku  była  też gościem dwudziestego wtedy „Wieczoru pod renesansowym stropem”. Wielokrotnie wiele uwagi w swoich audycjach poświęcała również naszemu Muzeum.

Pani Maria po studiach przez 8 lat była najpierw nauczycielką języka polskiego w szkołach powiatu tarnogórskiego. Pracą dziennikarską w Radiu Katowice związana jest zaś nieprzerwanie od 1971 roku. Jest ponadto twórczynią konkursu gwarowego „Po naszymu, czyli po śląsku”; spośród 26 edycji konkursu, dwie odbyły się w Teksasie – w 1998 i 2004 roku. Wydała książki: „Po naszymu, czyli po śląsku”, „Godomy, rządzymy, rozprawiomy” oraz śpiewnik „Pośpiewomy po naszymu”. W latach 1993 – 1999 była autorką cyklu programów „Sobota w Bytkowie” nadawanych w Telewizji Katowice. Napisała do niego kilkadziesiąt tekstów piosenek.

Spotkanie w Muzeum przebiegało w serdecznej atmosferze, rozweselanej przez dowcipne i ciepłe wypowiedzi przybyłych w regionalnych strojach laureatów konkursu, którzy powołali do życia  zgromadzenie „Po naszymu – Czelodka”.

Krystian Krzemiński

Koncert pod renesansowym stropem – 22 października

Zapraszamy  22  października o godz. 11.00 (niedziela) na Koncert Pod Renesansowym Stropem  „Magia perkusji” w wykonaniu Śląskiego Trio Perkusyjnego. Prowadzenie i kierownictwo artystyczne: Jacek Woleński cena biletu: 10 zł

Spotkanie z autorami książki „Sławni na tarnogórskiej ziemi”.

27 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim i dr. Dariuszem Woźnickim autorami publikacji „Sławni na tarnogórskiej ziemi”.

Lekcja stylu. Porcelana Śląska Art déco ze zbiorów Ireny i Romana Gatysów.

Od 4 października zapraszamy na nową wystawę „Lekcja stylu. Porcelana śląska Art déco ze zbiorów Ireny i Romana Gatysów.”

Muzeum w Tarnowskich Górach wszelkie prawa zastrzeżone 2017

MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACHURZĄD MIASTA W TARNOWSKICH GÓRACH