menu - kliknij by rozwinąć

WIELCY ARTYŚCI NA 60-LECIE MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH

2018 rok jest rokiem jubileuszowym. 60 lat temu powstało Muzeum w Tarnowskich Górach. W ramach obchodów jubileuszowych będziemy prezentowali dzieła wielkich artystów – Chełmońskiego, Malczewskiego, Michałowskiego, Boznańskiej, które pochodzą ze zbiorów  Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Józef Chełmoński (1849-1914)
Powrót z balu, 1879, olej, płótno
Obraz powtarza z niewielkimi zmianami temat obrazu o takim samym tytule (lub nazwanego Dziewczyna w saniach), malowanego w Monachium w 1873, wystawionego w „Kunstferein”, a w 1875 ofiarowanego Helenie Modrzejewskiej. Wzbudził wśród odbiorców niezwykłe poruszenie przez niespotykaną żywiołowość przedstawiającą pędzące konie. Wpisuje się w tematykę często powtarzaną przez artystę – rozpędzonych zaprzęgów „Trójek” i „Czwórek”.
Termin prezentacji: 16 stycznia – 18 marca 2018

Jacek Malczewski (1854-1929)
Szypry, 1893, olej, płótno

W latach 1877-1895, należących do ważnego okresu twórczości Jacka Malczewskiego, powstał cykl  obrazów przedstawiający sybirskich zesłańców.  Nawiązywał on do martyrologii Polaków po upadku powstania styczniowego. „Szypry” jest jednym  z  tych płócien,  które ukazują wycinek z życia katorżników, ich nędzę bytowania. Siedzą oni przy drewnianym, surowym stole, część z nich grzeje zmarznięte ręce o szklankę z gorącą herbatą.  Na ich twarzach widoczna jest gra uczuć:  strachu, bólu, apatii, bierności.                                                                                                                                                                                                                       Termin prezentacji: 20 marca – 13 maj 2018

Piotr Michałowski (1800-1855)
Błękitny chłopiec, ok. 1853-1855, olej, płótno
Przedstawia syna artysty – Juliusza lub Stanisława. Był też tytułowany Chłopiec stajenny na koniu. Malowany śmiałymi pociągnięciami pędzla, niezwykle żywiołowo, wpisuje się w nurt malarstwa romantycznego. Należy do licznej grupy obrazów artysty przedstawiających sceny z końmi. Nazwa nawiązuje do barwy kurtki chłopca malowanej jednak bez użycia niebieskiego, a jedynie przez zestawienie czerni i bieli.
Termin prezentacji: 15 maja – 8 lipca 2018

Olga Boznańska (1865-1940)
Portret Heleny Chmielarczykowej, 1909, olej, płótno
Helena z Kwiatkowskich Chmielarczykowa, żona krakowskiego adwokata dr. Władysława Chmielarczyka. Boznańska portretowała też W. Chmielarczyka (1906) i jego dwie córki – Helenę i Władysławę (1906). Utrzymany w charakterystycznej srebrzystoszarej tonacji, malowanej plamami, tworzącymi wrażenie przymglenia całej kompozycji.
Termin prezentacji: 23 października – 16 grudnia 2018

Kolej na Muzea

Kolej na Muzea – to wspólny projekt Kolei Śląskich i 28 muzeów w województwie śląskim, w tym również Muzeum w Tarnowskich Górach. Pasażerom Kolei Śląskich oferujemy atrakcyjne zniżki na wstęp do Muzeum. Warunkiem jest posiadanie ważnego biletu kolejowego ze stacją Tarnowskie Góry na trasie przejazdu. Oferta obowiązuje do 30 września 2018 roku.

Edward Lutczyn: stare i …nowe

Od 9 czerwca do 12 sierpnia w Muzeum w Tarnowskich Górach będzie można zapoznać się ze „starą i …nową” twórczością Edwarda Lutczyna – znanego karykaturzysty, ilustratora i plakacisty.

Czerwiec w Muzeum

Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach w czerwcu 2018 roku.