menu - kliknij by rozwinąć

Wielcy Artyści na 60-lecie Muzeum w Tarnowskich Górach

2018 rok jest rokiem jubileuszowym. 60 lat temu powstało Muzeum w Tarnowskich Górach. W ramach obchodów jubileuszowych będziemy prezentowali dzieła wielkich artystów – Chełmońskiego, Malczewskiego, Michałowskiego, Boznańskiej, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Aktualnie prezentujemy obraz Szypry Jacka Malczewskiego.

Jacek Malczewski (1854–1929), Szypry, 1893, olej, płótno

W latach 1877–1895, należących do ważnego okresu twórczości Jacka Malczewskiego, powstał cykl obrazów przedstawiający sybirskich zesłańców. Nawiązywał on do martyrologii Polaków po upadku powstania styczniowego. Szypry jest jednym z tych płócien, które ukazują wycinek z życia katorżników, ich nędzę bytowania. Siedzą oni przy drewnianym, surowym stole, część z nich grzeje zmarznięte ręce o szklankę z gorącą herbatą. Na ich twarzach widoczna jest gra uczuć: strachu, bólu, apatii, bierności.

Termin prezentacji: 20.03.–19.05.2018

Kolejnymi prezentowanymi w Muzeum w Tarnowskich Górach dziełami będą:

• Błękitny chłopiec Piotra Michałowskiego – 22.05.–8.07.2018
  • Portret Heleny Chmielarczykowej Olgi Boznańskiej – 23.10.–16.12.2018

Wcześniej prezentowaliśmy:

• Powrót z balu Józefa Chełmońskiego – 16.01–18.03.2018

Spotkanie „Ocalić pamięć”

27 kwietnia (piątek) o godz. 18:00, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, odbędzie się się spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Tarnowskich Górach, towarzyszące wystawie „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922-1939”.

Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę 21 kwietnia o godzinie 12:00 w kilkudziesięciu polskich muzeach odbędzie się szósta edycja Dnia Wolnej Sztuki. Muzeum w Tarnowskich Górach również bierze udział w tej akcji i zaprasza tego dnia na swoje ekspozycje. Zbadano, że goście muzeów przed każdym dziełem sztuki spędzają statystycznie tylko 8 sekund. Powodem tego jest przekonanie, że będąc w […]

Harmonogram imprez kulturalnych w kwietniu

zapraszamy w kwietniu do Muzeum. Szczegóły imprez na podstronie.