menu - kliknij by rozwinąć

Wielcy Artyści na 60-lecie Muzeum w Tarnowskich Górach

2018 rok jest rokiem jubileuszowym. 60 lat temu powstało Muzeum w Tarnowskich Górach. W ramach obchodów jubileuszowych będziemy prezentowali dzieła wielkich artystów – Chełmońskiego, Malczewskiego, Michałowskiego, Boznańskiej, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Aktualnie prezentujemy obraz Błękitny chłopiec Piotra Michałowskiego.

Piotr Michałowski (1800–1855), Błękitny chłopiec, ok. 1853–1855, olej, płótno

Przedstawia syna artysty – Juliusza lub Stanisława. Był też tytułowany Chłopiec na stajennym koniu. Malowany śmiałymi pociągnięciami pędzla, niezwykle żywiołowo, wpisuje się w nurt malarstwa romantycznego. Należy do licznej grupy obrazów artysty przedstawiających sceny z końmi. Nazwa nawiązuje do barwy kurtki chłopca, malowanej jednak beż użycia niebieskiego koloru, a jedynie przez zestawienie czerni i bieli.

Termin prezentacji: 22.06.–15.07.2018

Kolejnym prezentowanym w Muzeum w Tarnowskich Górach dziełem będzie:

• Portret Heleny Chmielarczykowej Olgi Boznańskiej – 23.10.–16.12.2018

Wcześniej prezentowaliśmy:

• Powrót z balu Józefa Chełmońskiego – 16.01–18.03.2018
  • Szypry Jacka Malczewskiego – 20.03.–19.05.2018

Kolej na Muzea

Kolej na Muzea – to wspólny projekt Kolei Śląskich i 28 muzeów w województwie śląskim, w tym również Muzeum w Tarnowskich Górach. Pasażerom Kolei Śląskich oferujemy atrakcyjne zniżki na wstęp do Muzeum. Warunkiem jest posiadanie ważnego biletu kolejowego ze stacją Tarnowskie Góry na trasie przejazdu. Oferta obowiązuje do 30 września 2018 roku.

Edward Lutczyn: stare i …nowe

Od 9 czerwca do 12 sierpnia w Muzeum w Tarnowskich Górach będzie można zapoznać się ze „starą i …nową” twórczością Edwarda Lutczyna – znanego karykaturzysty, ilustratora i plakacisty.

Czerwiec w Muzeum

Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach w czerwcu 2018 roku.