menu - kliknij by rozwinąć


Wokół dawnej kuchni

Wystawa „Wokół dawnej kuchni. Sprzęt i wyposażenie gospodarstwa domowego” ukazuje przeszłość przez pryzmat zwykłych, codziennych, kuchennych  obiektów, którymi wyłącznie  posługiwała się tradycyjna kobieta. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej  pokazano przedmioty typowe dla kultury plebejskiej XIX wieku, w następnej pojawia się wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, które pochodzi z mieszczańskich i robotniczych domów. W ostatniej części zaaranżowano wnętrze kuchenne  z połowy XX wieku, typowe dla tarnogórskich domów.

Do połowy XIX wieku wyposażenie kuchni było niezwykle skromne –  kilka garnków, brytfanka, rondel, talerze, kubki. Drewniane, ceramiczne, żeliwne naczynia były bardzo skromne. Przykładem  bardzo prostego artefaktu kuchennego jest mątewka – „fyrloczka”. Pierwotnie wykonywano ją z gałązki świerkowej, później, z drewna lipowego. Tą ostatnią jeszcze znajdziemy w wielu współczesnych domach. Na początku XX wieku  pojawia się sprzęt półmechaniczny, poruszany mechaniczną korbką. Na wystawie  zaprezentowano  maszynki do wyrabiania ciasta  i masła, krojenia chleba, oraz mielenia mięsa, które w śląskiej kuchni wiążą się  z pojawieniem – „karminadla”.

https://gwarkoweszlaki.wordpress.com/2017/03/28/muzeum-w-tarnowskich-gorach/

folder do wystawy


Tajemnice barokowego sklepienia

  Kamienica Sedlaczka, w której mieści się Muzeum w Tarnowskich Górach, to budynek powszechnie znany, ale wciąż kryjący wiele tajemnic. Ostatnio pojawiła się szansa na odkrycie przynajmniej jednej z nich.

Tarnogórskie spacery 2018

W lipcu, sierpniu i wrześniu wszystkich zainteresowanych historią Tarnowskich Gór zapraszamy na spacery po mieście. Podobnie jak w latach ubiegłych Marek Panuś przybliży uczestnikom wybrane zagadnienia z dziejów miasta i zaprezentuje liczne, często nieznane, zabytkowe miejsca.

Lipiec w Muzeum

Zapraszamy na wydarzenia organizowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach w lipcu 2018 roku.


© 2017–2018 Muzeum w Tarnowskich Górach. Wszelkie prawa zastrzeżone
Organizatorem Muzeum w Tarnowskich Górach jest Gmina Tarnowskie Góry

MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACHURZĄD MIASTA W TARNOWSKICH GÓRACH