menu - kliknij by rozwinąć


Wokół dawnej kuchni

Wystawa „Wokół dawnej kuchni. Sprzęt i wyposażenie gospodarstwa domowego” ukazuje przeszłość przez pryzmat zwykłych, codziennych, kuchennych  obiektów, którymi wyłącznie  posługiwała się tradycyjna kobieta. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej  pokazano przedmioty typowe dla kultury plebejskiej XIX wieku, w następnej pojawia się wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, które pochodzi z mieszczańskich i robotniczych domów. W ostatniej części zaaranżowano wnętrze kuchenne  z połowy XX wieku, typowe dla tarnogórskich domów.

Do połowy XIX wieku wyposażenie kuchni było niezwykle skromne –  kilka garnków, brytfanka, rondel, talerze, kubki. Drewniane, ceramiczne, żeliwne naczynia były bardzo skromne. Przykładem  bardzo prostego artefaktu kuchennego jest mątewka – „fyrloczka”. Pierwotnie wykonywano ją z gałązki świerkowej, później, z drewna lipowego. Tą ostatnią jeszcze znajdziemy w wielu współczesnych domach. Na początku XX wieku  pojawia się sprzęt półmechaniczny, poruszany mechaniczną korbką. Na wystawie  zaprezentowano  maszynki do wyrabiania ciasta  i masła, krojenia chleba, oraz mielenia mięsa, które w śląskiej kuchni wiążą się  z pojawieniem – „karminadla”.

https://gwarkoweszlaki.wordpress.com/2017/03/28/muzeum-w-tarnowskich-gorach/

folder do wystawy


Koncert pod renesansowym stropem – 22 października

Zapraszamy  22  października o godz. 11.00 (niedziela) na Koncert Pod Renesansowym Stropem  „Magia perkusji” w wykonaniu Śląskiego Trio Perkusyjnego. Prowadzenie i kierownictwo artystyczne: Jacek Woleński cena biletu: 10 zł

Spotkanie z autorami książki „Sławni na tarnogórskiej ziemi”.

27 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim i dr. Dariuszem Woźnickim autorami publikacji „Sławni na tarnogórskiej ziemi”.

Lekcja stylu. Porcelana Śląska Art déco ze zbiorów Ireny i Romana Gatysów.

Od 4 października zapraszamy na nową wystawę „Lekcja stylu. Porcelana śląska Art déco ze zbiorów Ireny i Romana Gatysów.”


Muzeum w Tarnowskich Górach wszelkie prawa zastrzeżone 2017

MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACHURZĄD MIASTA W TARNOWSKICH GÓRACH