menu - kliknij by rozwinąć


Wokół dawnej kuchni

Wystawa „Wokół dawnej kuchni. Sprzęt i wyposażenie gospodarstwa domowego” ukazuje przeszłość przez pryzmat zwykłych, codziennych, kuchennych  obiektów, którymi wyłącznie  posługiwała się tradycyjna kobieta. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej  pokazano przedmioty typowe dla kultury plebejskiej XIX wieku, w następnej pojawia się wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, które pochodzi z mieszczańskich i robotniczych domów. W ostatniej części zaaranżowano wnętrze kuchenne  z połowy XX wieku, typowe dla tarnogórskich domów.

Do połowy XIX wieku wyposażenie kuchni było niezwykle skromne –  kilka garnków, brytfanka, rondel, talerze, kubki. Drewniane, ceramiczne, żeliwne naczynia były bardzo skromne. Przykładem  bardzo prostego artefaktu kuchennego jest mątewka – „fyrloczka”. Pierwotnie wykonywano ją z gałązki świerkowej, później, z drewna lipowego. Tą ostatnią jeszcze znajdziemy w wielu współczesnych domach. Na początku XX wieku  pojawia się sprzęt półmechaniczny, poruszany mechaniczną korbką. Na wystawie  zaprezentowano  maszynki do wyrabiania ciasta  i masła, krojenia chleba, oraz mielenia mięsa, które w śląskiej kuchni wiążą się  z pojawieniem – „karminadla”.

https://gwarkoweszlaki.wordpress.com/2017/03/28/muzeum-w-tarnowskich-gorach/

folder do wystawy


Spotkanie z dr. Jackiem Kurkiem

8 grudnia (piątek) godz. 18.00 Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na spotkanie „U źródeł miasta”, które poprowadzi dr Jacek Kurek.

Grudniowy koncert pod renesansowym stropem

10 grudnia (niedziela) o godz. 11.00 – Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na koncert pod renesansowym stropem „Muzyka polska czasów Tadeusza Kościuszki”.

Już wkrótce nowa wystawa!

Od 16 grudnia 2017 r. zapraszamy na ekspozycję „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Sląskiego w latach 1922 – 1939”


Muzeum w Tarnowskich Górach wszelkie prawa zastrzeżone 2017

MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACHURZĄD MIASTA W TARNOWSKICH GÓRACH