menu - kliknij by rozwinąć


Wokół dawnej kuchni

Wystawa „Wokół dawnej kuchni. Sprzęt i wyposażenie gospodarstwa domowego” ukazuje przeszłość przez pryzmat zwykłych, codziennych, kuchennych  obiektów, którymi wyłącznie  posługiwała się tradycyjna kobieta. Ekspozycja składa się z trzech części. W pierwszej  pokazano przedmioty typowe dla kultury plebejskiej XIX wieku, w następnej pojawia się wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku, które pochodzi z mieszczańskich i robotniczych domów. W ostatniej części zaaranżowano wnętrze kuchenne  z połowy XX wieku, typowe dla tarnogórskich domów.

Do połowy XIX wieku wyposażenie kuchni było niezwykle skromne –  kilka garnków, brytfanka, rondel, talerze, kubki. Drewniane, ceramiczne, żeliwne naczynia były bardzo skromne. Przykładem  bardzo prostego artefaktu kuchennego jest mątewka – „fyrloczka”. Pierwotnie wykonywano ją z gałązki świerkowej, później, z drewna lipowego. Tą ostatnią jeszcze znajdziemy w wielu współczesnych domach. Na początku XX wieku  pojawia się sprzęt półmechaniczny, poruszany mechaniczną korbką. Na wystawie  zaprezentowano  maszynki do wyrabiania ciasta  i masła, krojenia chleba, oraz mielenia mięsa, które w śląskiej kuchni wiążą się  z pojawieniem – „karminadla”.

https://gwarkoweszlaki.wordpress.com/2017/03/28/muzeum-w-tarnowskich-gorach/


I już po akcji „Kulinarnie w Muzeum”

Podsumowując sobotnią akcję KULINARNIE W MUZEUM, która odbyła się 19 sierpnia br., można powiedzieć, że zakończyła się bardzo smacznie.

AKCJA „FAJNE MUZEUM”

Dlaczego warto przyjść do Muzeum w Tarnowskich Górach?

Udostępnij pamiątki

Muzeum w Tarnowskich Górach wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.” w bieżącym roku przygotowuje wystawę „Na straży porządku publicznego. Policja Województwa Śląskiego w latach 1922–1939”.


Muzeum w Tarnowskich Górach wszelkie prawa zastrzeżone 2017

MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACHURZĄD MIASTA W TARNOWSKICH GÓRACH