D3 × SZTUKA. Ewa Jaworska, Anna Osadnik Osa, Anna Maria Rusinek

Wystawa czynna od 26.02.2021 do 11.04.2021

Wystawa D3 × SZTUKA prezentuje 3 damskie spojrzenia na sztukę.
Pierwsza z artystek – Ewa Jaworska – tworzy swoje dzieła we współpracy z naturą. W cyklu życia roślin – począwszy od kiełkowania, poprzez wydanie nasion, a skończywszy na zamieraniu – szuka metaforycznych analogii do cyklu życia człowieka – narodzin, dojrzałości i śmierci. Dopatrzeć się tutaj można podobieństw do staroegipskiego zwyczaju wkładania zmarłemu do grobu tzw. Ozyrysa zbożowego. Była to pseudomumia lepiona z mułu nilowego zmieszanego z ziarnami jęczmienia. Po jakimś czasie ziarna kiełkowały. Egipcjanie upatrywali w tym zjawisku cudu odrodzenia „duszy” zmarłego w zaświatach.
Druga artystka – Anna Osadnik – tworzy instalacje plastyczne z rzeczy, których na co dzień nie zauważamy. W przypadku omawianej wystawy są nimi blistry po tabletkach wyrzucane bez większego namysłu w niezliczonych ilościach. Milionowy ułamek tego nieświadomego procesu został zebrany przez Annę i powtórnie użyty jako wypełniacz do pikowanej kołdry i poduszek. Budzi to wiele pytań. Czy po zetknięciu się z tą prawdą można jeszcze spać spokojnie? Jak nadmiar spożywanych tabletek wpływa na nasz organizm? Gdzie kończy się zdrowy rozsądek, a zaczyna lekomania?
Anna Maria Rusinek tworzy w oparciu o tradycyjne środki wyrazu. Kobiety na jej obrazach wabią i zachwycają, niczym kwiaty – róże, irysy, magnolie, w które są wkomponowane. Omdlewające w męskich ramionach wydają się być wiotkie i słabe, by na innych płótnach emanowała z nich niebywała energia. Ten dualizm kobiecej natury, najlepiej jest oddany na obrazie „Pełnia”. Inspiracją do jego powstania była Anna Segiet, tarnogórska kolekcjonerka sztuki naiwnej, która przez wiele lat zmagała się z nowotworem. Dwie postaci splatające się w uścisku, to siła i słabość, wolność i zniewolenie przez chorobę. W tej artystycznej wizji nie czujemy jednak rozdarcia, a harmonię i spokój.
Kuratorzy wystawy: Beata Kiszel, Arkadiusz Hajda

Program wydarzeń towarzyszących

(Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie)

26.02.2021, 18:00