Już się rozlega miły głos… Dzwonnica Gwarków wczoraj i dziś

Wystawa czynna od 15.05.2021 do 22.08.2021

Drewniana dzwonnica stoi w centrum Tarnowskich Gór już od 65 lat. Jej ocalenie i ustawienie przy placu Gwarków to zasługa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przez lata dzwonnica utrwaliła się jako symbol Tarnowskich Gór, ich górniczej przeszłości i troski o lokalne dziedzictwo. W maju ubiegłego roku stary dzwon zdjęto, by kilka miesięcy później w jego miejsce zawisł nowy instrument. To okazja do przyjrzenia się temu, co znaczy dzwonnica dla Tarnowskich Gór.

Ekspozycja przybliża dzieje dzwonnicy, jej przeniesienia do centrum miasta oraz tego, jak stawała się jedną z ikon Tarnowskich Gór. Pomysł na ekspozycję narodził się w chwili, gdy zdecydowano o przekazaniu starego dzwonu do zbiorów Muzeum. Żeliwny instrument pochodzący prawdopodobnie z drugiej połowy XIX wieku to nie jedyny eksponat na wystawie. Zgromadzono na niej przede wszystkim liczne przedstawienia plastyczne Dzwonnicy Gwarków w postaci obrazów, plakatów czy rozmaitych pamiątek. Obiekty te pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Honorowego Patronatu ekspozycji udzielił Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusz Czech.

Kurator: Marek Panuś

Plakat wystawy