Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach

Niedawne badania archeologiczne miejsca po synagodze w Tarnowskich Górach odsłoniły pozostałości tego budynku po ponad osiemdziesięciu latach od jego zniszczenia. Wzniesiony w 1864 roku obiekt wyróżniał się w panoramie miasta i był centrum życia religijnego dla tarnogórskich Żydów. Wystawa poświęcona synagodze jest nie tylko aktem pamięci, lecz także sposobem na podkreślenie wielokulturowego dziedzictwa miasta. Na ekspozycji znalazły się głównie przedmioty wydobyte podczas badań archeologicznych, przeprowadzonych w 2021 roku. Ich uzupełnieniem są archiwalna ikonografia oraz teksty przybliżające dzieje synagogi i miejscowej społeczności żydowskiej. Na wystawie można również zobaczyć cyfrową wizualizację nieistniejącego budynku.

Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach

Wystawa czynna od 18 maja do 25 sierpnia 2024 roku