Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948

Wystawa czynna od 6.03.2022 do 13.03.2022

Wystawa przygotowana została przez warszawski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się ona z 30 plansz przedstawiających życie i działalność Witolda Pileckiego, jak również nakreślających tło historyczne najważniejszych jego dokonań. Znajdują się na nich m.in. rodzinne zdjęcia, listy do dzieci, własnoręcznie napisany życiorys z 1926 r., fragment jednego z pierwszych raportów przekazanych przez niego z Auschwitz, kenkarty na różne nazwiska, którymi posługiwał się Pilecki podczas okupacji niemieckiej oraz dokumenty dotyczące uwięzienia i wykonania wyroku śmierci. Wystawa wpisuje się w obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Plakat wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948"

Scenariusz wystawy:
Jacek Pawłowicz

Współpraca:
Zofia Pilecka-Optułowicz, Andrzej Pilecki

Organizatorzy:
Muzeum w Tarnowskich Górach
Organizatorem Muzeum w Tarnowskich Górach jest Gmina Tarnowskie Góry
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
Urząd Miejski w Tarnowskich Górach

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła

Wystawa czynna od 20 maja do 31 grudnia 2023 roku