Grafika promująca wystawę "Rzeżbione igłą. Szopki Jana Drechslera"

Rzeźbione igłą. Szopki Jana Drechslera

Wystawa czynna od 10.12.2022 do 29.01.2023 (wystawa przedłużona do 5.02.2023)

Plakat wystawy "Rzeźbione igłą. Szopki Jana Drechslera"

Wystawa składa się z ponad 70 sznurkowych szopek autorstwa Jana Drechslera – znanego w Tarnowskich Górach lekarza weterynarii, ale też poety, prozaika i twórcy wizualnego. Szczególnie upodobał sobie on technikę rzeźbienia w sznurku poprzez skręcanie i zszywanie elementów. Jego pierwsze bożonarodzeniowe stajenki w tej technice powstały ponad dwie dekady temu. Motywacją był konkurs organizowany przez… Muzeum w Tarnowskich Górach. W powstających przez lata pracach odnaleźć można wiele motywów tarnogórskich, a także odwołań do otaczającej rzeczywistości. Wiele z nich zadziwia nietypową formą i dopracowanymi detalami, a także pobudza do refleksji. Głębokiemu przeżywaniu okresu świąteczno-noworocznego pomogą też teksty pastorałek Jana Drechslera, które są nierozłącznym elementem wystawy.

Organizator:
Muzeum w Tarnowskich Górach