Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś

Wystawa czynna od 2 do 31 marca 2019 roku

Wystawa to 21 plansz tematycznych dotyczących zarówno historii emigracji jak i współczesnych kontaktów potomków emigrantów z dzisiejszą Polską, a szczególnie ze Śląskiem. Pokazujemy swoisty „most teksańsko-śląski”, który funkcjonuje dzięki wizytom różnych grup z Teksasu w Polsce oraz odwrotnie, dzięki wyprawom grup z Polski do USA. Ponadto do dyspozycji zwiedzających są dwie nowoczesne kolumny audiowizualne, z ekranami dotykowymi, które prezentują wywiady i nagrania.

Możemy posłuchać wypowiedzi m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, premiera Jerzego Buzka, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa Jana Wieczorka, prof. Doroty Simonides, senator Marii Pańczyk-Pozdziej, prof. Jana Miodka oraz wielu innych osobistości. Niezwykłe wrażenie pozostawiają na zwiedzających archiwalne nagrania, w dobrej jakości, dokonane w Teksasie w roku 1963 przez dziennikarzy radia Wolna Europa. Na wystawie, w trzech przeszklonych gablotach prezentujemy również eksponaty, przedmioty codziennego użytku i inne dostarczone przez rodziny z Teksasu. Nie brakuje również niespodzianki. Prezentowana jest literatura, która w ostatnich dziesięcioleciach zajmowała się tematem emigracji ze Śląska do Ameryki. Poniżej oraz w innych działach na niniejszej stronie internetowej znajdziecie Państwo wybrane elementy i materiały z tematyki związanej z wystawą.

Wystawie towarzyszą wydarzenia:

Piątek, 1.03.2019, 18:00-20:00, wstęp wolny
Wernisaż wystawy „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś”

Niedziela, 3.03.2019, 17:00-18:00, wstęp wolny
„Teksas po rewolucji i wojnie amerykańsko-meksykańskiej” – prelekcja Rafała Ludwikowskiego

Niedziela, 10.03.2019, 18:00-19:00, wstęp wolny
„Śląska kindersztuba” – spotkanie z Edytą Kowalską

Niedziela, 17.03.2019, 18:00-19:00, wstęp wolny
„Śląsk daleki i bliski” – spotkanie z Marią Pańczyk-Pozdziej, prowadzenie: Maciej Szczawiński

Organizacja ekspozycji w Muzeum w Tarnowskich Górach:
Muzeum w Tarnowskich Górach
Fundacja Po Naszymu