Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana

Bouterwek w Tarnowskich Górach

Muzeum w Tarnowskich Górach nabyło obraz autorstwa Friedricha Augusta Bouterweka „Leśne święto ku czci Pana”. Zakup dzieła w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu był możliwy dzięki wielkiej przychylności Burmistrza Miasta – Arkadiusza Czecha oraz zwiększeniu dotacji podmiotowej Instytucji przez Radę Miejską w Tarnowskich Górach. Decyzja tarnogórskich Radnych była jednogłośna.

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana

Friedrich August Bouterwek to XIX-wieczny malarz mający tarnogórskie korzenie. Urodził się on w 1806 roku w Strzybnicy (wówczas Friedrichshütte). Po kilkunastu latach spędzonych w Tarnowskich Górach Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. Jedno z jego dzieł – obraz przedstawiający Chrystusa przekazującego klucze świętemu Piotrowi – od ponad 150 lat znajduje się w tarnogórskim kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Inne prace Bouterweka trafiły przede wszystkim do zbiorów muzeów francuskich i w ręce kolekcjonerów prywatnych.

„Leśne święto ku czci Pana” ukazuje szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu Pana grającego na fletni. Ten grecki bóg lasów, pól i pasterzy, w mitologii rzymskiej znany jako Faun, był również ucieleśnieniem płodności. Kobiety – odziane w zwiewne, barwne szaty, z wiankami na głowach lub trzymające gałązki drzew – wydają się być owładnięte urokiem bóstwa. Scena przywodzi na myśl starożytne obrzędy na cześć innego rzymskiego boga, Bachusa (greckiego Dionizosa), zwane bachanaliami, oraz jego towarzyszki – bachantki (menady). Erotyzm to jeden z kluczy interpretacyjnych tego obrazu. Został on namalowany farbami olejnymi na płótnie, ma wymiary 60,5 na 82 centymetry i jest sygnowany nazwiskiem artysty. Prawdopodobnie pochodzi z lat pięćdziesiątych XIX wieku.

Podczas LIX Sesji Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, która odbyła się 25 stycznia 2023 roku, tarnogórscy Radni zdecydowali o zwiększeniu dotacji podmiotowej Muzeum w Tarnowskich Górach z przeznaczeniem na zakup tego obrazu. Został on nabyty w wiedeńskim Dorotheum, jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych na świecie domów aukcyjnych. 8 lutego 2023 roku tarnogórscy muzealnicy udali się do Wiednia, by sfinalizować transakcję i odebrać dzieło. „Leśne święto ku czci Pana” zostanie zaprezentowane publiczności podczas Nocy Muzeów, planowanej na 20 maja 2023 roku. Do tego czasu potrwają dalsze badania, a także konsultacje z konserwatorami.

Muzeum online

Wystawy czasowe

Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach

Wystawa czynna od 18 maja do 25 sierpnia 2024 roku