Noc Muzeów 2023

W tym roku Muzeum w Tarnowskich Górach na Noc Muzeów zaprasza w sobotę, 20 maja. Od godziny 16:00 na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, ale główny bohater będzie jeden – obraz Friedricha Augusta Bouterweka przedstawiający Leśne święto ku czci Pana.

Warto przypomnieć, że Bouterwek to XIX-wieczny malarz mający tarnogórskie korzenie. Urodził się on w 1806 roku w Strzybnicy (wówczas Friedrichshütte). Po kilkunastu latach spędzonych w Tarnowskich Górach Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. Leśne święto ku czci Pana to płótno zakupione przez tarnogórskie Muzeum na początku lutego w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Obraz ukazuje szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu greckiego boga Pana grającego na fletni.

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana

Przed odsłonięciem obrazu tarnogórscy muzealnicy zapraszają na rodzinny spacer po mieście śladami Friedricha Augusta Bouterweka (zbiórka o godz. 16:00 przy studni na Rynku). O godz. 18:00 przed Ratuszem nastąpi oficjalne otwarcie Nocy Muzeów i wystawy plenerowej oraz pokaz taneczny, po którym w Muzeum zostanie uroczyście zaprezentowane wspomniane dzieło sztuki. Na godz. 20:00 zaplanowano wykład prof. Irmy Koziny inspirowany obrazem, a po nim, o godz. 22:00 koncert zespołu Classic Attack nawiązujący do obrazu oraz jubileuszu 65-lecia działalności Muzeum w Tarnowskich Górach.

Cały wieczór, aż do północy, będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy tarnogórskiego Muzeum: „Salę renesansową” (z ograniczeniem na czas wydarzeń), „Z dziejów Tarnowskich Gór”, „Wiwat Jan III Sobieski” oraz czasowe ekspozycje: „Co nowego w Muzeum?” i „Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła” (od godz. 18:30, z ograniczeniem na czas wydarzeń). O najciekawszych eksponatach i ciekawostkach związanych z warsztatem muzealnika będą opowiadać pracownicy Instytucji. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać ewangelicki Kościół Zbawiciela (w godzinach od 16:00 do 20:00), w którym o godz. 17:00 odbędzie się wykład ks. Sebastiana Mendroka.

Wydarzenie przygotowywane jest w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach, Parafią Ewangelicko-Augsburską w Tarnowskich Górach, Parafią Rzymskokatolicką św. św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, Restauracją – Winiarnią „Sedlaczek”, Art. Studio Oho, Studio Tańca MK, CHU Hala, BITPRO. Patronami medialnymi wydarzenia są: „Gwarek”, „Montes Tarnovicensis” i Radio Piekary.

Szczegółowy program Nocy Muzeów na plakacie i na stronie wydarzenia. Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie.

Muzeum online

Wystawy czasowe

„Sempa” wczoraj i dziś. 100 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach

Wystawa czynna od 22 października 2023 roku do 28 stycznia 2024 roku, przedłużona do 4 lutego 2024 roku

Tam skąd po__chodzę. Fotografia – Bartek Zylla

Wystawa czynna od 9 lutego do 30 kwietnia 2024 roku