Buławą i szablą

Nowa wystawa czasowa w Muzeum w Tarnowskich Górach będzie czynna od 4 czerwca 2023 roku.

„Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia” – to tytuł wystawy prezentującej prywatną kolekcję broni i opancerzenia z XVII i XVIII wieku. Ekspozycja upamiętnia rocznicę bitwy pod Wiedniem i związaną z nią wizytę Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach, gdzie władca zatrzymał się w dniach 20-22 sierpnia 1683 roku i został powitany przez oficjalną delegację cesarską. Zbiór Krzysztofa Ledwonia, zawierający przede wszystkim orientalne uzbrojenie i opancerzenie używane także w Rzeczpospolitej, gromadzony jest przez niego od co najmniej lat 90. XX wieku. Kolekcja prezentowana była dotychczas m.in. w Muzeum Częstochowskim, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, czy na Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Wystawa potrwa do 8 października 2023 roku.

„Sempa” wczoraj i dziś. 100 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach

Wystawa czynna od 22 października 2023 roku do 28 stycznia 2024 roku, przedłużona do 4 lutego 2024 roku

Tam skąd po__chodzę. Fotografia – Bartek Zylla

Wystawa czynna od 9 lutego do 30 kwietnia 2024 roku