Otwarcie wystawy „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”

• To event minęło.

Otwarcie wystawy „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”

17 maja, 18:0019:30

Niedawne badania archeologiczne miejsca po synagodze w Tarnowskich Górach odsłoniły pozostałości tego budynku po ponad osiemdziesięciu latach od jego zniszczenia. Wzniesiony w 1864 roku obiekt wyróżniał się w panoramie miasta i był centrum życia religijnego dla tarnogórskich Żydów. Wystawa poświęcona synagodze jest nie tylko aktem pamięci, lecz także sposobem na podkreślenie wielokulturowego dziedzictwa miasta. Na ekspozycji znalazły się głównie przedmioty wydobyte podczas badań archeologicznych, przeprowadzonych w 2021 roku. Ich uzupełnieniem są archiwalna ikonografia oraz teksty przybliżające dzieje synagogi i miejscowej społeczności żydowskiej. Na wystawie można również zobaczyć cyfrową wizualizację nieistniejącego budynku.

Wydarzenie uświetni występ zespołu Duo Vitare w składzie Agnieszka Kotulska-Rahunen (wiolonczela) i Kimmo Rahunen (gitara) z programem muzyki żydowskiej i autorskiej.

Wstęp: za okazaniem zaproszenia lub bezpłatnej wejściówki (dostępne od 7.05.2024 – aktualizacja: brak wejściówek)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Data:
Czas: