Synagogi na Górnym Śląsku – spotkanie z Bożeną Kubit, Przemysławem Nadolskim i dr. hab. Jerzym Krzysztofem Kosem

• To event minęło.

7 czerwca, 18:0019:30

W spotkaniu wezmą udział Autorzy publikacji „Synagogi na Górnym Śląsku”, wydanej w 2021 roku przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – oddział Muzeum w Gliwicach. Katalog jest uzupełnieniem tamtejszej wystawy stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”. Opracowanie objęło wszystkie znane budowle synagogalne regionu – kilkadziesiąt obiektów w 44 miejscowościach. Każdorazowo omówiona została historia powstania budowli, opis architektoniczny i usytuowanie w obrębie miasta oraz inne ciekawostki. Znalazły się tam także informacje do kiedy poszczególne synagogi pełniły swe funkcje oraz historie ich zniszczenia. Ponadto ukazano stan obecny – miejsca po synagogach i formy ich upamiętnienia. Spotkanie poprowadzi Marek Panuś – kurator trwającej w Muzeum w Tarnowskich Górach wystawy czasowej „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”.

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Data:
Czas: