
- To event minęło.
Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922–1939 – spotkanie dla młodzieży z Grzegorzem Grześkowiakiem i Jerzym Urbańczykiem
12 maja, 11:00–12:30
W bieżącym roku mija 83. rocznica zbrodni katyńskiej. Wśród jej ofiar znajdowało się 1231 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego, strzegących w okresie międzywojennym porządku publicznego w polskiej części regionu. Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę dostali się oni do sowieckiej niewoli, a następnie zostali zamordowani w siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twer). Ich ciała zostały pogrzebane w masowych grobach w Miednoje. Podczas spotkania Grzegorz Grześkowiak, Jerzy Urbańczyk i dr Krzysztof Gwóźdź przybliżą nie tylko sam przebieg zbrodni dokonanej na funkcjonariuszach państwa polskiego, ale także wybrane aspekty służby i życia codziennego śląskich policjantów w latach 1922–1939.
Grzegorz Grześkowiak – badacz oraz popularyzator zagadnień związanych z okresem powstań śląskich i plebiscytu, Policji Województwa Śląskiego. Autor wielu publikacji, akcji społecznych i wystaw. Przez ponad 10 lat realizował projekt edukacyjny pt. „Odkrywamy historię: Ostaszków – Twer – Miednoje”, jak również prowadził warsztaty dla nauczycieli o losach polskich policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej. Brał także udział w projekcie edukacyjnym IPN i Komendy Głównej Policji „Policjanci w służbie historii”. P.o. prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.
Jerzy Urbańczyk – wnuk pochodzącego z Radzionkowa podinspektora Piotra Urbańczyka, powstańca śląskiego, oficera PWŚl., ofiary zbrodni katyńskiej. Od lat zajmuje się upowszechnianiem pamięci na temat mordu dokonanego na policjantach w 1940 r., ze szczególnym uwzględnieniem swojego dziadka. Uczestnik wielu spotkań poświęconych tej tematyce, kolekcjoner, którego zbiory wielokrotnie prezentowano na wystawach i w publikacjach. Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.
Współorganizatorzy: Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
Wstęp: za okazaniem bezpłatnej wejściówki (dostępne od 8.05.2023) (nie dotyczy umówionych grup)
Liczba miejsc ograniczona
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia
Szczegóły na www.muzeumtg.pl