Zwiedzanie

Godziny otwarcia

wtorek, środa, czwartek, piątek* 10:00–16:00
sobota 10:00–15:00
niedziela 12:00–17:00

*Dzień bezpłatnego wstępu na wystawy

Kasa zamykana jest pół godziny przed zamknięciem wystaw.

W 2023 roku Muzeum w Tarnowskich Górach będzie nieczynne dla zwiedzających w poniedziałki oraz w następujące dni: 1 i 6 stycznia, 8 i 9 kwietnia (Wielka Sobota i Niedziela Wielkanocna), 1 i 3 maja, 8 czerwca (Święto Bożego Ciała), 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 24 i 25 grudnia. Ponadto Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany terminu zwiedzania oraz czasowego zamknięcia wystaw.

Godziny otwarcia w czasie Gwarków 2023:
8 września (piątek): godz. 10:00-18:00
9 września (sobota): godz. 10:00-18:00
10 września (niedziela): godz. 13:00-18:00

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022


Regulamin

Regulamin zwiedzania, udziału w wydarzeniach i przebywania w siedzibie Muzeum w Tarnowskich Górach

(obowiązujący od 29.03.2021)


Bilety

Bilety sprzedawane są przy stanowisku zlokalizowanym tuż za wejściem na ekspozycje. Można tam również nabyć wydawane przez Muzeum publikacje i pamiątki. Płatności mogą być dokonywane gotówką i kartą płatniczą. W piątki wstęp wolny. W pozostałe dni obowiązuje następujący cennik:

Bilet normalny 10 zł od osoby
Bilet ulgowy 5 zł od osoby
Bilet grupowy 5 zł od osoby (min. 5 osób)
Bilet rodzinny 15 zł od grupy (max. 6 osób, w tym max. 2 osoby dorosłe i dzieci do lat 18)

 

Od 10 marca 2022 r. do odwołania obowiązuje bezpłatny wstęp do Muzeum w Tarnowskich Górach dla obywateli i uchodźców z Ukrainy na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu, potwierdzającego przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

З 10 березня 2022 року до подальшого повідомлення діє безкоштовний вхід до Музею у Тарновських Горах для громадян та біженців з України на підставі посвідчення особи, паспорта чи іншого документа, що підтверджує перетин кордону Республіки Польща.

 

 

Akcje rabatowe

„Rodzina 5+”: 50%-owa zniżka od obowiązujących cen dla osób z kartą „Rodzina 5+”

Usługi dodatkowe – wymagana wcześniejsza rezerwacja telefoniczna (32 285 26 07, wew. 23), mailowa (edukacja@muzeumtg.pl) lub w siedzibie Muzeum

Oprowadzanie w języku polskim po wystawach lub Kościele Zbawiciela 50 zł od grupy (do 30 osób)
Oprowadzanie w języku angielskim po wystawach lub Kościele Zbawiciela 80 zł od grupy (do 30 osób)

Lekcje muzealne 

Szczegóły w zakładce Edukacja


Lokalizacja i dojazd

Muzeum w Tarnowskich Górach mieści się w tzw. kamienicy Sedlaczka, usytuowanej na rogu Rynku i ulicy Gliwickiej. Ekspozycje zajmują piętro budynku. Schody znajdują się na końcu sieni kamienicy, przy wejściu do restauracji.
W sąsiedztwie budynku Muzeum obejrzeć można wiele innych zabytkowych obiektów, m.in. ratusz i kościół ewangelicki. Nieopodal znajduje się Park Miejski (ok. 500 metrów), a nieco dalej Zabytkowa Kopalnia Srebra (ok. 2,6 kilometra). Te ostatnie stanowią część dobra wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dojazd samochodem
Tarnowskie Góry położone są w północnej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przebiegające przez miasto drogi krajowe nr 11 i 78 połączone są tuż za jego granicami z autostradą A1 węzłami „Bytom” i „Zabrze Północ”.
Ścisłe centrum miasta charakteryzuje duża liczba krętych, często jednokierunkowych, ulic. Rynek jest wyłączony z ruchu drogowego. Najbliższe miejsca parkingowe zlokalizowane są na odcinku ul. Gliwickiej pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Ratuszową i Dolną oraz skrzyżowaniem z ul. Zamkową (ok. 100 metrów od Muzeum). Miejsca te wchodzą w skład strefy czasowego parkowania (w dni powszednie w godz. 8:00–18:00 czas postoju nie może przekroczyć 90 minut). Najbliższy duży parking znajduje się między ul. Opolską i ul. Jana III Sobieskiego (ok. 150 metrów od Muzeum).

Dojazd autobusem lub pociągiem
Aktualne rozkłady jazdy dostępne są na stronach internetowych organizatorów komunikacji publicznej: www.metropoliaztm.pl i www.rozklad-pkp.pl.
Dworzec autobusowy („Tarnowskie Góry Dworzec”) i dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach znajdują się w odległości ok. 800 metrów od Muzeum. Wychodząc z budynku dworca należy kierować się ul. Piłsudskiego w kierunku ronda im. Ranoszka i pl. Wolności, a następnie skręcić w ul. Krakowską, prowadzącą do Rynku. Przyjeżdżając do Tarnowskich Gór autobusem od strony Katowic (linia M3), Bytomia (linie nr 19 i 94) czy Gliwic (linie nr 80 i 112) warto wysiąść na przedostatnim przystanku („Tarnowskie Góry Bytomska”), z którego po przejściu przez ul. Piłsudskiego, ulicą Krakowską można dojść do Rynku pokonując tylko ok. 400 metrów.

Dojazd autokarem
Dla grup zorganizowanych, planujących dojazd do centrum Tarnowskich Gór autokarem, zalecane jest skorzystanie z miejsc postojowych przy ulicy Jana Nowaka (obok kościoła pw. św. św. Ap. Piotra i Pawła), na parkingu między ul. Opolską i ul. Jana III Sobieskiego lub przy Parku Miejskim, wzdłuż ul. Wyszyńskiego (na długości od skrzyżowania z ul. Krótką do skrzyżowania z ul. Wyspiańskiego).


Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Ze względu na zabytkowy charakter budynku dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest mocno ograniczona. Zalecamy wcześniejszą konsultację telefoniczną: 32 285 26 07 lub mailową: muzeum@muzeumtg.pl

Muzeum online

Wystawy czasowe

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła

Wystawa czynna od 20 maja do 31 grudnia 2023 roku

 

Do zobaczenia w Muzeum!

Wystawa plenerowa na Rynku w Tarnowskich Górach czynna od 20 maja do 11 czerwca 2023 roku

 

Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia

Wystawa czynna od 4 czerwca do 8 października 2023 roku