Ładowanie

Aktualności

„Mozaika” ze wsparciem KPO

20.11.2024

Muzeum w Tarnowskich Górach realizuje przedsięwzięcie „Mozaika – fabularyzowany dokument o tarnogórskim węźle kolejowym”. Zostało ono objęte wsparciem ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w wysokości 73 920,00 zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 106 682,00 zł.

Przedsięwzięcie polega na realizacji filmu w postaci fabularyzowanego dokumentu, który poświęcony będzie jednemu z największych węzłów kolejowych w Europie, znajdującemu się w Tarnowskich Górach. Ponadto ta opowieść będzie traktowała o tradycji kolejnictwa nie tylko w Tarnowskich Górach i na Górnym Śląsku, ale w pewnej mierze także w całej Polsce. Celem przedsięwzięcia jest zachowanie w pamięci niepowtarzalnej karty historii polskiego kolejnictwa i zwrócenie młodemu odbiorcy uwagi na tradycję, etos zawodowy i fenomen zawodu kolejarza. Ze względu na atrakcyjność projektu, dostępność i oryginalność ma on za zadanie propagowanie postaw opartych na świadomości tożsamości kulturalnej i aktywizacji społecznej oraz zawodowej.

Tytuł „Mozaika” fabularyzowanego dokumentu jest nieprzypadkowy, albowiem we wnętrzach zabytkowego tarnogórskiego dworca znajduje się piękna mozaika autorstwa Jana Nowaka, po drugie węzeł kolejowy widziany z lotu ptaka przypomina obraz-układankę o charakterze mozaiki i po trzecie cała opowieść będzie miała charakter mozaiki. Opowieść będzie składała się z paru mikropowieści emerytowanych kolejarzy. Celem tych wypowiedzi będzie wydobycie na światło dzienne zwykłych, rutynowych, aczkolwiek dzisiaj już zupełnie zapomnianych i nieznanych, czynności związanych z zawodem kolejarza. Mają to być także historie przepełnione anegdotami, humorem, ale także opowieści o pasjach i życiu codziennym. Na przykład interesować nas będzie to, jak wyglądał dzień maszynisty, który prowadził lokomotywy parowe, co należało do obowiązków nastawniczego, jak kolejarze pamiętają świetność tarnogórskiego węzła kolejowego. Innymi słowy na pierwszym planie będzie człowiek-kolejarz. Na przeciwnym biegunie tej mozaiki będę krótkie mini historie młodych kolejarzy, ich podejścia do zawodu, codziennego życia i tego, jak przygotowywali się do swojej pracy. Wypowiedzi kolejarzy będą przeplatane krótka historią kolejnictwa tarnogórskiego, sięgającego połowy XIX w. W rolę historyka wcieli się aktor. Całość opatrzona zostanie materiałem zdjęciowym, w tym zdjęciami węzła robionymi z drona. Specjalnie do filmu zostanie skomponowana muzyka. Projekt będzie miał kluczowe znaczenie dla regionu i jego znaczenia dla Europy.

Zobacz również