Podstawowe informacje
Zajęcia odbywają się w formie stacjonarnej w siedzibie Muzeum w Tarnowskich Górach. Istnieje możliwość przeprowadzenia zmodyfikowanych zajęć w formie online (MS Teams)
Czas trwania: ok. 30-45 minut
Liczba uczestników: 10-30 (+ opiekunowie)
Opłata: 5 złotych od uczestnika (opiekunowie bezpłatnie)
Rezerwacje: formularz wysyłany na: edukacja@muzeumtg.pl
W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (edukacja@muzeumtg.pl) lub telefoniczny (32 285 26 07, wew. 23)
Przed rezerwacją prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych w Muzeum w Tarnowskich Górach
Lekcje stacjonarne (lub online)
Pierwsza wizyta w muzeum
Przygodę z muzeami i poznawaniem przeszłości warto rozpocząć od najmłodszych lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają kluczowe pojęcia, zasady obowiązujące w muzeach, a także podstawową ofertę tych instytucji kultury. Dodatkowo mają możliwość zobaczenia wystaw oraz wykonują pracę plastyczną, której tematem jest wymarzone muzeum.
Jak głosi legenda…
Bohaterem jednej z najważniejszych tarnogórskich legend jest chłop Rybka. Opowieść wyjaśnia przyczynę założenia miasta, a także pokazuje jakie konsekwencje może mieć przypadkowe zdarzenie. Podczas zajęć uczestnicy tworzą komiksową wersję poznanej legendy.
Barbara święta o górnikach pamięta
Święta Barbara słusznie kojarzy się jako patronka górników. Spotkanie rozpoczyna się przypomnieniem legendy o tej świętej oraz opowieścią o tarnogórskich początkach jej kultu na Górnym Śląsku. Wśród zadań przewidzianych dla uczestników jest m.in. rozpoznawanie świętej na przykładach dzieł sztuki i wykonanie papierowego czako górniczego.
Pozdrowienia z Tarnowskich Gór
Liczne karty pocztowe z Tarnowskich Gór z przełomu XIX i XX wieku to pretekst do omówienia uwiecznionych na nich bardziej lub mniej znanych obiektów i miejsc. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonują własne pocztówki metodą kolażu, wykorzystując reprodukcje fotografii, kolorowe papiery, naklejki itp.
Był sobie pałac
Z historią Tarnowskich Gór nierozerwalnie związane są dzieje Świerklańca i tamtejszego pałacu. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe informacje związane z budowlą “Małego Wersalu” i rodziną Henckel von Donnersmarck. Zainspirowani opowieścią, fotografiami i eksponatami tworzą swoje wyobrażenia pałacowej komnaty.
Dodatkowe informacje
Zaproponowane tematy zajęć możemy modyfikować w celu ich dostosowania do szczególnych potrzeb i zainteresowań odbiorców. Zapraszamy również do współpracy w ramach projektów indywidualnych.
W trakcie roku szkolnego planujemy dodatkowe zajęcia związane z tematami wystaw czasowych. Bieżące informacje zawsze można znaleźć na tej stronie internetowej.
Jeśli są Państwo zainteresowani jedynie zwiedzaniem naszych wystaw zapraszamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi w zakładce Zwiedzanie.