Ładowanie

Wydarzenia

Jeszcze jeden „Powrót księcia”

26.04.2025

Opis wydarzenia

Wydarzenie będzie okazją do rozmowy o książce „Powrót księcia. Wokół Portretu Guida Henckel von Donnersmarcka”, podczas której Marek Panuś – redaktor tomu – przybliży kulisy jej powstania oraz główne wątki. Spotkanie poprowadzi Anna Kempa-Gąsior z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Publikacja jest efektem zakupu portretu księcia Guida Henckel von Donnersmarcka przez Muzeum w Tarnowskich Górach oraz badań nad dziedzictwem rodu Henckel von Donnersmarck, związanego z regionem od ponad 400 lat.

Tytułowy portret to dzieło Franza von Lenbacha, wybitnego niemieckiego malarza specjalizującego się w portretowaniu znanych osobistości XIX wieku. Artysta współpracował również z rodziną Henckel von Donnersmarck. Obraz, namalowany w 1896 roku techniką olejną na płótnie, pierwotnie zdobił gabinet Guida Henckel von Donnersmarcka w pałacu w Reptach (dzisiejsza dzielnica Tarnowskich Gór). Sam Guido, hrabia, a od 1901 roku książę von Donnersmarck, był jedną z najbardziej wpływowych postaci XIX-wiecznej Europy – magnatem przemysłowym i politykiem, który przyczynił się do rozwoju Górnego Śląska. Jego niezwykła fortuna pozwoliła na wzniesienie m.in. słynnego „Małego Wersalu” w Świerklańcu.

Pałac Kawalera, w którym odbędzie się spotkanie, to najważniejszy zachowany budynek dawnego kompleksu pałacowego w Świerklańcu. Powstał na początku XX wieku jako rezydencja pełniąca funkcję domu gościnnego. Dziś stanowi ważną atrakcję turystyczną i kulturalną regionu.

Książka zawiera 12 tekstów autorek i autorów związanych w różny sposób z Muzeum w Tarnowskich Górach: Beaty Kiszel, Marka Panusia, dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, prof. dr. Manfreda Rascha, prof. dr hab. Irmy Koziny, dr. Jacka Kurka, Marka Wójcika, dr. Krzysztofa Gwoździa, Anny Gołkowskiej, Sylwii Jaty oraz prof. dr hab. Ewy Chojeckiej. Pierwsze wydanie ukazało się w 2022 roku, a kolejne – rok później. Publikacja stanowi przegląd najnowszych ustaleń dotyczących tytułowego portretu i muzealnej kolekcji pamiątek po Henckel von Donnersmarckach, życia i działalności Guida Henckel von Donnersmarcka oraz Franza von Lenbacha, historii nieistniejących już pałaców w Świerklańcu i Reptach, aktywności społecznej rodu Henckel von Donnersmarck oraz współczesnych inicjatyw popularyzujących jego dziedzictwo.

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Zobacz również