Ładowanie

Wydarzenia

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”

25.08.2024

Opis wydarzenia

Niedawne badania archeologiczne miejsca po synagodze w Tarnowskich Górach odsłoniły pozostałości tego budynku po ponad osiemdziesięciu latach od jego zniszczenia. Wzniesiony w 1864 roku obiekt wyróżniał się w panoramie miasta i był centrum życia religijnego dla tarnogórskich Żydów. Wystawa poświęcona synagodze jest nie tylko aktem pamięci, lecz także sposobem na podkreślenie wielokulturowego dziedzictwa miasta. Na ekspozycji znalazły się głównie przedmioty wydobyte podczas badań archeologicznych, przeprowadzonych w 2021 roku. Ich uzupełnieniem są archiwalna ikonografia oraz teksty przybliżające dzieje synagogi i miejscowej społeczności żydowskiej. Na wystawie można również zobaczyć cyfrową wizualizację nieistniejącego budynku.

Oprowadzanie będzie wydarzeniem kończącym wystawę „Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach”.

Po oprowadzaniu, o godz. 17:00, odbędzie się spotkanie dyskusyjne „Wokół żydowskiego dziedzictwa” z Anną Kubicą – Wicestarostą Tarnogórskim, Karoliną Jakoweńko – kierowniczką Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziału Muzeum w Gliwicach i Prezeską Zarządu Fundacji Brama Cukermana oraz Dariuszem Walerjańskim – badaczem i popularyzatorem dziejów Żydów górnośląskich. Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Gliwicka 66 w ramach Festiwalu „Kultura w Taharze”.

Prowadzenie: Marek Panuś – kustosz w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum w Tarnowskich Górach. Ukończył studia licencjackie i magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie Opolskim, a także studia podyplomowe z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz z muzeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor publikacji, wystaw i projektów edukacyjnych z zakresu historii lokalnej, poświęconych m.in. dziejom i kulturze protestantyzmu, dziedzictwu żydowskiemu, architekturze okresu międzywojennego, rodowi Henckel von Donnersmarck. Zaangażowany także w działalność Stowarzyszenia Gliwicka 66.

Liczba miejsc ograniczona
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Zobacz również